Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Kraśnik:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Kraśnik

Kraśnik jest miastem położonym na Lubelszczyźnie, około 50 kilometrów od stolicy regionu – Lublina. Jego zabudowania rozlokowały się na Wzgórzach Urzędowskich, otaczających dolinę rzeki Wyżnicy. Blisko stamtąd na Roztocze, które ma swój początek w okolicy miasta. Kraśnik jest także kluczowym węzłem komunikacyjnym, gdzie krzyżuje się droga krajowa numer 19, łącząca Kuźnicę Białostocką z Barwinkiem, z drogą krajową nr 74, łączącą Kielce z Zosinem i przejściem granicznym z Ukrainą.


Kraśnik liczy ponad 640 lat, co znajduje odzwierciedlenie w zachowanych zabytkach, znajdujących się w części nazywanej „starą”. Miasto podzielone jest bowiem na Kraśnik Stary i Kraśnik Fabryczny, które aż do 1975 roku stanowiły odrębne miejscowości. Kraśnik Fabryczny to osiedle przemysłowe skupione wokół fabryki. Powstało tuż po drugiej wojnie światowej, dzisiaj stanowi integralną część miasta.

Kraśnik – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od rynku w historycznej części Kraśnika. Został założony w XIV wieku, chociaż istniejące dzisiaj zabudowania pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Niemniej historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa – wiadomo, że do XVII wieku na placu stał drewniany ratusz z zegarem, budynek jednak spłonął i nie próbowano go odbudować. Władze miejskie przeniosły się do przyrynkowych kamienic, które także w późniejszym czasie pochłonął pożar. Zostały po nich głębokie piwnice, nadal nie zbadane dokładnie i być może kryjące wiele tajemnic. Poza ratuszem na kraśnickim rynku znajdowały się dwie studnie, a nawet… miejska szubienica! Dzisiaj nie ma po nich śladu, a centralne miejsce placu zajmuje obelisk upamiętniający Polską Organizację Wojskową oraz Józefa Piłsudskiego, który był jej komendantem.


Rynek w Kraśniku jest także dobrym punktem początkowym do poznania innych ciekawych miejsc. Wystarczy przejść kilka kroków, by stanąć przed kościołem Wniebowzięcia NPM, wybudowanym około 1496 roku. Świątynia powstała w stylu późnogotyckim, natomiast w kolejnym stuleciu nadano jej cech renesansowych. Wewnątrz można zobaczyć przepiękny złocony ołtarz główny, wykonany u schyłku renesansu, warto zwrócić też uwagę na XVII-wieczną polichromię, znajdującą się w prezbiterium, oraz na nagrobki Tęczyńskich, które wykonano w warsztatach włoskich mistrzów. Inną interesującą budowlą sakralną jest XVIII-wieczny kościół Ducha Świętego z rokokowym wyposażeniem. Obok stoi tzw. modrzewiowy dworek, dawniej pełniący funkcję szpitala dla ubogich.


Na zachód od rynku znajduje się wzgórze zamkowe, przez mieszkańców miasta nazywane Zamczyskiem. Od XIV wieku aż do potopu szwedzkiego stała tam otoczona kamiennym murem warownia, dostęp dodatkowo utrudniały mokradła i stawy. Najpierw należała do Dymitra z Goraja, następnie do rodów Tęczyńskich, Radziwiłłów i Zamoyskich. Po przejściu Szwedów z zamku została ruina, którą w kolejnych wiekach rozebrano. Dzisiaj na wzgórzu trudno szukać jego śladów, a zachowane fundamenty kryją się pod ziemią.


Aż do drugiej wojny światowej dużą część ludności Kraśnika stanowili Żydzi. Dzisiaj po mieszkańcach wyznania mojżeszowego zostały tylko nieliczne pamiątki. Są to kraśnickie synagogi – Wielka, wybudowana w 1654 roku, oraz Mała, pochodząca z XIX wieku. W obu dawnych bożnicach zachowały się oryginalne polichromie oraz bimy, czyli podwyższenia, na których wykładano i czytano Torę, służące też jako mównice. W Kraśniku znajdowały się też trzy kirkuty – jednak zachowały się tylko fragmenty murów cmentarza z XIX wieku z kilkoma macewami. Starsze zostały zdewastowane przez nazistów, a po wojnie na ich terenie urządzono park oraz osiedle mieszkalne. W 1942 roku Niemcy zorganizowali w Budzyniu (dzisiaj jest to jedno z kraśnickich osiedli) obóz koncentracyjny – najpierw działał jako filia lubelskiego Majdanka, a później samodzielna jednostka. Ślady po tym miejscu nie zachowały się do czasów współczesnych, a jedyną pamiątką jest tablica, ustawiona przez harcerzy w lesie przy drodze z Kraśnika do Urzędowa.

Co robić w Kraśniku w wolnym czasie?

Jak spędzić wolny czas w Kraśniku? Przy sprzyjającej wiosennej lub letniej pogodzie na pewno aktywnie. W mieście wybudowano zalew, który stał się dla mieszkańców ulubionym miejscem rekreacji. Można tam oczywiście korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych, ale także popływać łódką lub kajakiem, zorganizować ognisko (nad zalewem zostało wyznaczone do tego odpowiednie miejsce) czy przespacerować się po molu i promenadzie. Przy Zalewie Kraśnickim działa też kemping z zapleczem sanitarnym. W mieście udostępniono także ścieżki rowerowe, a okoliczne lasy stanowią świetne miejsce dla wycieczek odbywanych na dwóch kółkach.


Mając czas koniecznie trzeba odwiedzić opisywane wyżej zabytki, a oprócz tego warto wybrać się do kraśnickich muzeów. W Muzeum Regionalnym, dokumentującym dzieje Ziemi Kraśnickiej, można zobaczyć między innymi eksponaty z wykopalisk archeologicznych przeprowadzanych na terenie Zamczyska i Starego Miasta. Natomiast w zbiorach etnograficznych znalazła się ceramika urzędowska, ludowe wycinanki, palmy i pisanki oraz wiele innych interesujących eksponatów z różnych epok. W Kraśniku działa także Muzeum 24. Pułku Ułanów, który stacjonował w mieście od 1922 do 1939 roku. Jest to oddział Muzeum Regionalnego prezentujący historię pułku – zbiory obejmują między innymi fotografie, mundury, osobiste pamiątki i odznaczenia. Zainteresowani pracą straży pożarnej mogą odwiedzić Izbę Tradycji Pożarniczych, uzupełnioną eksponatami z zakresu wojskowości i… muzyki.

Co zjeść w Kraśniku?

Okolice Kraśnika słyną z uprawy malin, tworząc prawdziwe „malinowe zagłębie” – to właśnie stąd pochodzi 30% krajowej produkcji tych owoców. Kraśnickie maliny są niezwykle słodkie, bogate w witaminę C, świetnie nadają się do przetworów i soków, uważanych za najlepszy lek na przeziębienie. Co roku w czerwcu w Kraśniku odbywają się tzw. Maliniaki, jest to spotkanie producentów owoców i przedstawicieli branży ogrodniczo-rolniczej, połączony z festynem. Na uczestników czeka zwykle mnóstwo atrakcji: kiermasze, wesołe miasteczko, występy lokalnych artystów, a impreza zwykle kończy się koncertem gwiazdy.


Oprócz tego w okolicy Kraśnika wyrabia się smaczne kiszonki – szczególnie cenione są ogórki oraz kapusta. Koniecznie trzeba spróbować tradycyjnego wiejskiego chleba z otrębami, którego receptura nie uległa zmianie od kilkudziesięciu lat, oraz pysznej malinówki kraśnickiej. Nalewkę wytwarza się od lat międzywojennych.

Noclegi w Kraśniku

W bazie noclegowej Kraśnika znajdują się obiekty z kategorii agroturystyka. To dobra propozycja dla tych osób, które chciałyby spędzić czas w spokojnym otoczeniu, na uboczu, z dala od centrum miasta. Bliskość przyrody to jeden z elementów, których dzisiaj szukają turyści, poza tym agroturystyki w Kraśniku oferują dodatkowe usługi, jak możliwość wypożyczenia rowerów czy zorganizowania ogniska na terenie posesji. Na dzieci zwykle czekają tam piaskownice i place zabaw. Inną możliwością jest wynajęcie kwatery bliżej centrum miasta, w takim wypadku od właściciela oczekuje się, by udostępniał miejsce parkingowe. Goście kwater i pokoi godzą się na to, by korzystać ze wspólnej kuchni, jednak każdy chce mieć dostęp do osobnej łazienki.

Ceny noclegów w Kraśniku

Ceny noclegów w Kraśniku zależą od kilku czynników, w tym od lokalizacji, oferowanych udogodnień i kategorii wybranego obiektu. Najkorzystniej jest wybrać ofertę z kategorii kwatery i pokoje, wtedy za usługę można zapłacić od 50 zł. Trzeba również zwracać uwagę na to, czy właściciel nie wprowadza cennika weekendowego albo sezonowego – to także może znacząco wpłynąć na wysokość kosztów noclegu.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Kraśniku

Turyści, którzy poszukują noclegów Kraśniku, najczęściej wybierają oferty z osobną łazienką. Dzielenie tej przestrzeni z obcymi osobami może zepsuć wrażenia z całego pobytu. Poza tym nikt nie chce się czuć skrępowany, stąd większość wybiera obiekty, gdzie znajdują się pokoje z prywatnymi łazienkami. Duże znaczenie ma także udostępnienie parkingu w cenie noclegu oraz umożliwienie korzystania z telewizji, internetu i kuchni.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!