Жешув

Жешув

Жешув

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego leżąca w południowo-wschodniej Polsce.
Miasto znajduje się na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej nad przecinającą je na dwie części, rzeką Wisłokiem.

Miasto oferuje turystom wiele możliwości czynnego spędzanie wolnego czasu, jest tu ponad 100 km tras rowerowych, korty tenisowe, pływalnie, kręgielnie i położone pod miastem pole golfowe oraz ośrodki jeździeckie. Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, dysponuje Halą Widowiskowo-Sportową będącą jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

W mieście znajdują się liczne parki i inne tereny zielone, w tym rezerwat przyrodniczy Lisia Góra, położony nad sztucznie utworzonym w latach 70. XX w. Zbiornikiem Rzeszowskim. Wzdłuż Wisłoka biegnie Ścieżka Przyrodnicza, na której można podziwiać wiele okazów tutejszej fauny i flory. Między Mostem Lwowskim a Mostem Karpackim jest ulokowany Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, będący największym rzeszowskim parkiem.

Rzeszów to miasto pełne zabytków, dlatego na spacery po nim warto przeznaczyć dłuższy czas. Na Starówce znajduje się rynek z odnowionym ratuszem i studnią z XVII wieku. Jest to klimatyczne miejsce, które warto odwiedzić nie tylko z uwagi na zabytki, mieszczą się tu bowiem liczne restauracje, kawiarnie i puby. Na znajdującej się tu scenie odbywają się występy znanych artystów i inne imprezy muzyczno-kulturalne.

Warta uwagi jest podziemna trasa turystyczna Rzeszowskie Piwnice, która przebiega pod kamienicami i płytą Rynku. Ok. 370 metrowa wycieczka wiedzie przez 25 piwnic i sięgających nawet do 10 m w głąb ziemi korytarzy.

W mieście znajduje się Zamek Lubomirskich, którego początki sięgają XVI wieku, w XVII w. został rozbudowany przez rodzinę Lubomirskich i otoczony kamiennym murem obronnym. Dzisiejszy wygląd jest skutkiem przebudowy na przełomie XIX i XX w., mieści się tu Sąd i Prokuratura.

W Rzeszowie można też korzystać z przyjemności typowo miejskich, pójść do kina, teatru lub filharmonii. Filharmonia Podkarpacka organizuje Festiwal Muzyczny w Łańcucie.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: