Влоцлавек

Влоцлавек

Najstarsze informacje o grodzie pochodzi z 1065 roku. W XIII wieku nadano mu prawa miejskie. O zamożności tego miasta zadecydowała żegluga na Wiśle. Spławiano tędy zboże, przepuszczano statki pasażerskie. Dziś należy to już do historii. W latach 60. powstała ogromna zapora na Wiśle. To tu znajduje się największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce.

Miasto posiada też tradycje ośrodka naukowego i kulturalnego. Od 1569 roku funkcjonuje tu Seminarium Duchowne. Obok tej uczelni jest jeszcze Wyższa Szkoła Pracy Socjalnej. W mieście znajdują się także liczne towarzystwa naukowe. Stąd pochodzi laureat Nagrody Nobla, szwajcarski biochemik polskiego pochodzenia, Tadeusz Rachstein.

Znajduje się tu także katedra wrocławska, z którą związni byli prymas Stefan Wyszyński i błogosławiony Michał Kozal. Katedra wrocławska należy do najwspanialszych polskich świątyń.

Będąc we Włocławku, można jeszcze zwiedzić Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z kilkoma oddziałami, m.in. Skansenem Wioska Kujawska w Kłóbce oraz zobaczyć krzyż na tamie upamiętniający śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. To pamiątka zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL - to właśnie tu, na włocławskiej tamie, 19 października 1984 roku, zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wracał z mszy odprawionej w środowisku bydgoskiej "Solidarności".

источник: Издательство Bezdroża