Висла

Висла

Beskidzkie uzdrowisko ogromnie zyskało na popularności od czasu, kiedy rozsławił je tutejszy mieszkaniec - wybitny skoczek narciarski - Adam Małysz. Ale wśród Ślązaków Wisła była jednym z ulubionych miejsc wypoczynku już od około 50 lat. Wcześniej, pod koniec XIX stulecia małą góralską osadę rozpropagował etnograf Bogumił Hoff, który odegrał wobec Wisły taką rolę, jak Tytus Chałubiński wobec Zakopanego.

Dzisiejsza Wisła składa się dosłownie z kilkudziesięciu przysiółków rozrzuconych nie tylko wzdłuż Wisły i jej dopływów, ale również na wszystkich okolicznych zboczach.

Pierwsza pisemna wzmianka o Wiśle pochodzi z początku XVII w., ale aż do końcowych lat XIX w. była to mała spokojna wieś ukryta głęboko w lasach. W roku 1882 Wisłę po raz pierwszy odwiedził Bogumił Hoff, który rozpropagował osadę wśród inteligencji warszawskiej, a potem zamieszkał w Wiśle na stałe.
W latach międzywojennych nastąpił szybki rozwój uzdrowiska, które stało się bardzo modne. Do Wisły doprowadzono drogi, linię kolejową, przeprowadzono regulację rzeki, w centrum wybudowano basen kąpielowy z kortami tenisowymi, park, Dom Zdrojowy z restauracją, salą widowiskową, biblioteką i salami klubowymi. Wówczas powstał też Zameczek Prezydenta na Zadnim Groniu nad Wisłą Czarne i sanatorium na Kubalonce.

Po II wojnie światowej w Wiśle powstały bardzo liczne zakładowe domy wczasowe należące przede wszystkim do śląskich kopalń i hut oraz ośrodki wypoczynkowe Funduszu Wczasów Pracowniczych. Zabudowano m.in. zbocza Jarzębatej, Partecznika i Bukowej. Z Katowic doprowadzono do Wisły drogę szybkiego ruchu. Wisła uzyskała prawa miejskie w 1962 r.

Jednym ze starszych zabytków Wisły jest wznosząca się w samym centrum przy ul. Stellera karczma z 1794 r. obecnie Muzeum Beskidzkie. Tuż obok stoją stara drewniana szkoła z 1891 r. obecnie siedziba organizacji społecznych oraz przeniesiona tu z Jonidła chałupa góralska z początku XX w. Wiślańskie muzeum powstało w 1964 r. Można w nim obejrzeć interesującą kolekcję etnograficzną dotyczącą Wisły i okolic. Dyrektorem muzeum jest p. Małgorzata Kiereś - góralka z Istebnej, niezrównany gawędziarz i popularyzator kultury górali beskidzkich.
Prawie naprzeciwko muzeum wznosi się zbudowany w połowie XIX w. klasycystyczny kościół ewangelicki. Kościół katolicki jest w pobliży dworca PKP, neogotycki budynek zeszpeciła nieco rozbudowa w latach 70 XX w.

Niedaleko od dworca PKP i PKS przy ul. Lipowej stoi jeden z cenniejszych zabytków Wisły - dawny drewniany zameczek myśliwski Habsburgów, obecnie siedziba wiślańskiego oddziału PTTK. Obiekt ten został zbudowane w roku 1897 na polanie Przysłop, wysoko pod Baranią Górą. Od roku 1925 do 1986 pełnił funkcję schroniska najpierw PTT potem PTTK. W latach 80 po wybudowaniu nowego schroniska drewniany pałacyk chciano rozebrać, uratowała go grupa działaczy PTTK, z której inicjatywy obiekt przeniesiono do Wisły i ustawiono w miejscu gdzie stoi obecnie.
Daleko od centrum na Zadnim Groniu przy wąskiej drodze z Wisły Czarne na przełęcz Kubalonka stoi Zameczek Prezydencki, ciekawy przykład architektury w stylu funkcjonalizmu. Zameczek został zbudowany w latach 30 XX w. wg projektu prof. Adolfa Szyszko-Bohusza w miejscu spalonego drewnianego pałacyku myśliwskiego, jako dar społeczeństwa woj. Śląskiego dla ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Od roku 1931 r. służył jako miejsce wypoczynku głowy państwa. Po II wojnie światowej był kolejno ośrodkiem wypoczynkowym URM, po roku 1981 domem wczasowym kopalni "Pniówek", po 1990 dzierżawiony przez Jastrzębską Agencję Turystyczną. W 2002 r. został przejęty ponownie przez Kancelarię Prezydenta RP i po gruntownym remoncie oddany do użytku w 2005 r. jako Rezydencja Prezydenta.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża