Висла

Висла

Висла

Wisła jest chyba najbardziej znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym w głębi Beskidu Śląskiego.

Wszyscy wiedzą, że to właśnie stąd wypływa największa polska rzeka. Miejscowość pojawia się też choćby w prozie pochodzącego stąd Jerzego Pilcha, ale tak naprawdę, najbardziej znaną postacią kojarzącą się z tym miejscem jest oczywiście słynny polski skoczek, Adam Małysz. I choć w kraju fala „Małyszomanii” trochę już opadła, tu trwa nadal w najlepsze. Mamy więc na miejscu skocznię narciarską im. Adama Małysza (druga co do wielkości skocznia w Polsce), muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi, w którym znajdują się m.in. jego liczne trofea, a w tutejszym Muzeum Narciarstwa można zobaczyć narty, na których zdobył Mistrzostwo Polski. Jest nawet jego... czekoladowa figura, która musiała zresztą przejąć renowację i zostać zamknięta w szklanej gablocie, gdyż pewnego dnia ktoś odgryzł skoczkowi ucho!

Jednak Adam Małysz nie jest jedynym powodem dla którego warto odwiedzić Wisłę. Posiada ona jeszcze sporo atrakcji. Jest na pewno świetnym miejscem dla każdego pasjonata turystyki górskiej, gdyż można tu znaleźć prawie niezliczoną ilość oficjalnych i nie oficjalnych szlaków pieszych i ścieżek rowerowych.

Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), na który prowadzi popularny szlak turystyczny. Dawniej stał tu Zameczek Myśliwski Habsburgów, który obecnie znajduje się w centrum Wisły. W Wiśle na stoku Zadniego Gronia mieści się Zamek Prezydenta RP. Chcesz wiedzieć czy jest na miejscu? Zwróć uwagę czy nad zamkiem powiewa flaga.

Malowniczości okolicy dodaje również zapora i Jezioro Czerniańskie, warto nad nie zawędrować podczas wędrówek po okolicy. Jednak uwaga! W jeziorze nie wolno pływać, gdyż jest zbiornikiem wody pitnej dla okolicy.

W Wiśle oraz jej najbliższych okolicach znajduje się aż pięć ośrodków narciarskich, co oznacza kilkadziesiąt wyciągów (w tym również krzesełkowe) do wyboru oraz duże zaplecze narciarskie.

Położenie czyni Wisłę idealną bazą wypadową do pobliskich miejscowości. Blisko stąd do Ustronia, Szczyrku, Istebnej czy Koniakowa.

fot. Zamek Prezydencki w Wiśle (wikipedia)

  1. Artykuły: