Венгерска-Гурка

Венгерска-Гурка

Węgierska Górka to wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. Leży ona nad Sołą, ok. 10 km na południe od Żywca, jest to miejscowość o charakterze turystyczno- przemysłowym.
Węgierska Górka i okoliczne miejscowości stanowią doskonałą bazę wypadową do uprawiania turystyki górskiej. Przez gminę przebiega Główny Szlak Beskidzki, prowadzący z Ustronia do Rozsypańca w Bieszczadach.
Na turystów czekają miejsca w naturalnych kąpieliskach czystej Soły i na otwartym basenie. Dla pragnących aktywnego wypoczynku istnieje możliwość uprawiania różnych dyscyplin sportowych - są korty tenisowe oraz boiska do gier zespołowych.

Jeśli chodzi o ciekawe obiekty do oglądania w samej wsi to są to kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i schron "Wędrowiec". Współczesny kościół p.w. Przemienienia Pańskiego został wybudowany przez mieszkańców w latach 1977 - 1981. Jego śmiała fasada i strzelista oryginalna konstrukcja widoczna jest z daleka. Uwagę zwraca również ołtarz główny, wykonany z krystalicznego wapienia oraz kolorowy witraż zaprojektowany przez Stanisława Stańdę. Od 2003 r. świątynia posiada 36 głosowe organy, z trzema tysiącami piszczałek, z których największe mają wysokość 5 metrów.

Schron "Wędrowiec" udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci. To muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Posiada dwa wyjścia zapasowe, dwie wyrzutnie rakiet oświetlających, zrzutnie granatów, strzelnicę obrony wejścia oraz urządzenia do sygnalizacji optycznej. Urządzenia wentylacyjne oraz agregat prądotwórczy i reflektory nie zostały zabudowane
Wybudowane na terenie gminy Węgierska Górka w 1939 roku schrony bojowe: "Wędrowiec", "Waligóra", "Wąwóz", "Włóczęga" i "Wyrwidąb" , są przykładami polskich budowli fortecznych, są też trwałym śladem walk, jakie w pierwszych dniach września 1939 toczone były na tej ziemi.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża