Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Willa Julia

Категория: комнаты для размещения гостей

Miejscowość: Kraków

Cena od: 120 całość

 

Величка

Величка

Величка

Wieliczka to miasto leżące niedaleko Krakowa (w aglomeracji krakowskiej), w województwie małopolskim. Znane jest przede wszystkim z tłumnie odwiedzanej przez turystów Kopalni Soli.

Pierwsze ślady warzelnictwa odnalezione na tym terenie pochodzą jeszcze z IX w, jednak znaczenie osady wzrosło po przeniesieniu przez Kazimierza Odnowiciela stolicy Polski z Gniezna do Krakowa. Największy rozwój miasta nastąpił za rządów Kazimierza Wielkiego, otoczono je wtedy murami i wybudowano Zamek Żupny pełniący rolę siedziby administracyjnej Żup Krakowskich (Wieliczki i Bochni). Warto zwrócić uwagę, że dochody z nich czerpane stanowiły wtedy ponad 30% dochodów skarbu państwa.

Zainteresowanie Wieliczką jako miejscem turystycznym rozpoczęło się już w XVI w., wtedy też otwarto dla zwiedzających część kopalni. Kopalnia Soli Wieliczka należy do grona najstarszych zakładów górniczych Europy, eksploatację złóż soli zakończono w 1996 r.

Od lat 70. XX w. kopalnia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Corocznie odwiedza ją rzesza turystów pochodzących z różnych stron świata. W kopalni do dyspozycji turystów przewidziane są trzy trasy turystyczne. Najpopularniejsza to Podstawowa Trasa Turystyczna, połączona ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich, obejmuje m.in. Kaplicę św. Kingi, solankowe jeziora i podziemną karczmę.

Ci którzy chcieliby bardziej dosłownie wczuć się w pracę górników i przeżyć ciekawą przygodę powinni wybrać Trasą Górniczą. Natomiast najtrudniejsza, ale zarazem najbardziej emocjonująca jest trasa Tajemnice Wielickiej Kopalni. Dla zainteresowanych stroną sakralną kopalni przygotowano szlak pielgrzymkowym Szczęść Boże.

Poza kopalnią Wieliczka może się pochwalić również innymi zabytkami architektury. Rynek Górny i zabudowa wokół niego noszą wyraźny charakter staromiejskiej zabudowy. W mieście znajduje się też Zamek Żupny. Składa się on z trzech budowli: Zamku Środkowego pochodzącego z XIII/XIV w. XV-wiecznego zamku Północnego, XIV wiecznej baszty i najnowszego zamku Południowego (XIX-XX). Do zamku przynależy też chętnie odwiedzany przez zwiedzających ogród. Odrestaurowany zamek jest siedzibą Muzeum Żup Krakowskich.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Kopalnia Soli Wieliczka

    Dodano: 2017-03-08
    Kopalnia Soli Wieliczka

    Kopalnia Soli Wieliczka znajduje się Wieliczce, która już od XIII w. była znana jako ośrodek wydobywczy. Do 1772 r. wraz z kopalnią soli w Bochni wchodziła w skład żup krakowskich.

    Посмотреть больше