Вадовице

Вадовице

Вадовице

Wadowice leżą nad rzeką Skawą w województwie małopolskim, na terenie Pogórza Śląskiego oraz Beskidu Małego. Znane są w całej Polsce jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, z tego też powodu są liczącym się ośrodkiem pielgrzymkowym.

Tutejszy Szlak Karola Wojtyły prowadzi przez 13 obiektów. Są one opisane i oznakowane. Mapę trasy można otrzymać w biurze IT (ul. Kościelna 4), można też pobrać z internetu bezpłatną aplikację multimedialną. Na trasie znajduje się m.in. dom rodzinny Ojca Świętego, szkoła, w której pobierał pierwsze nauki, czy dawna cukiernia Karola Hagenhubera serwującą jego ulubione wadowickie kremówki.

Warto też odwiedzić XVIII-wieczną Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP. To tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest oraz przystąpił do I Komunii. W kościele znajdują się też jego relikwie.

W centrum miasta mieści się Plac Jana Pawła II na codzień zwanym po prostu rynkiem. W 2012 r. został on gruntownie odnowiony, pokryty granitową kostką, zyskał też nową podświetloną fontannę. Najstarsze budynki stojące dookoła placu pochodzą z XIX wieku.

Wadowice dzięki swojemu położeniu są też atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, a część doliny Skawy jest chroniona jako obszar Natura 2000.

Można się stąd wybrać szlakiem turystycznym zielonym do Zatoru, niebieskim im. Czesława Panczakiewicza: przez Przełęcz Pod Gancarzem, Schronisko PTTK Leskowiec do Tarnawy Górnej, żółtym szlakiem do Kalwarii Zebrzydowskiej, czy czarnym na górę Żar.

Mniej doświadczeni turyści mogą wybrać się na położony tuż przy mieście Goryczkowiec, na którym znajduje się złożona z 14 przystanków ścieżka przyrodnicza ukazująca różne gatunki fauny i flory regionu. Długość trasy to zaledwie 3 km, więc będzie odpowiednia również na dłuższy rodzinny spacer.

W okolicy przebiega ok. 55 km szlaków rowerowych, w tym jeden z odcinków niebieskiego międzynarodowego szlaku Bursztynowego.

Zatrzymując się tu na dłużej warto zdecydować się na dalsze wycieczki po okolicy i odwiedzić takie miejscowości jak: Sucha Beskidzka, Inwałd, Andrychów czy Lanckorona.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: