Тыхы

Тыхы

Miasto leży na południu Polski w województwie śląskim, na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej i Wyżyny Śląskiej. Pierwsza wzmianka o Tychach pochodzi z XV wieku. Swą sławę zawdzięcza przede wszystkim tradycji warzenia piwa. Pod koniec XVI wieku można rodzina Promitzów założyła tu Browar Książęcy, którego budynki przetrwały do dziś. Natomiast w 1898 roku powstał Browar Obywatelski. Browary połączyły się później w jedną firmę. Produkowany tu napój wciąż cieszy się popularnością. Jego degustacją warto zakończyć zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, obejmujące m.in. spacer "szlakiem powstawania piwa".
W parku Browarnianym stoi pałac Promnitzów. Wybudowany w 1685 roku miał początkowo charakter zamku myśliwskiego. Współcześnie pełni funkcję kulturalne.
W XVIII wieku założono Hutę Paprocką, która wydobywała i przerabiała rudy żelaza do końca XIX wieku.

Istniejąca tu od 1973 roku Fabryka Samochodów wchodzi w skład spółki Fiat Auto Poland.

Tychy są miastem tętniącym życiem, pełnym imprez i koncertów. Od paru lat, w ostatni weekend lipca, odbywa się tu Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla, który cieszy się dużą popularnością. Znana jest również Śląska Jesień Gitarowa przypadająca na miesiąc październik. Istniejące tu od XIX wiku Jezioro Paprocańskie, to miejsce imprez, ale przede wszystkim rodzinnych spacerów.
Miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych tras rowerowych. Stąd również wiele połączeń w stronę Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.
Mieści się tu klub hokejowy GKS Tychy, który osiąga wysokie wyniki na polu ogólnonarodowym.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża