Щецин

Щецин

Gdyby porównać Szczecin do jakiegoś innego miasta, pierwszą nasuwającą się analogią byłby Paryż - ze względu na charakterystyczny układ ulic w kształcie gwiazdy i urokliwą secesyjną zabudowę. Obecnie Szczecin to miasto, którego nazwa, choć jest praktycznie nie do wymówienia przez obcokrajowców, to przyciąga ich coraz mocniej. Miasto intryguje bogatą historią, wspaniałą architekturą i wydarzeniami kulturalnymi. Malowniczo położone nad Odrą, jest jednym z najstarszych i największych ośrodków Polski. Ten "gród położony na szczycie", bo to oznacza prawdopodobnie jego nazwa, bez wątpienia wiedzie prym wśród miast Pomorza Zachodniego.

W panoramie Szczecina wyróżniają się dwa obiekty - pamiątki władzy świeckiej i kościelnej, a więc Zamek Książąt Pomorskich oraz katedra. Ten pierwszy zwraca uwagę masywną, jasną bryłą, ten drugi - ceglaną strzelistością. Obydwa są wspaniałe i właśnie do nich należy przede wszystkim skierować kroki podczas pobytu w Szczecinie. Zamek jest zwartą budowlą z wewnętrznym dziedzińcem, na którym w sezonie letnim odbywają się koncerty i przedstawienia. W skrzydle wschodnim mieści się Muzeum Zamkowe, poświęcone historii obiektu, jego budowie i odbudowie (znajdują się tu oryginalne sarkofagi książęce odkryte po wojnie podczas renowacji zamku). Tuż u podnóża zamku wznosi się Baszta Panieńska, od której biegnie ulica Panieńska - główny trakt komunikacyjny dawnego Szczecina oraz szeroka nowoczesna Trasa Zamkowa. 3-piętrowa baszta stanowi pozostałość po niegdysiejszych murach, otaczających miasto i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina. Przez wiele lat służyła jako logo regionalnej TV Szczecin. Nazwa baszty wzięła się od "panienek", jak nazywano w średniowieczu mniszki zakonu cystersów, których klasztor usytuowany był tuż za murami miejskimi. Inna nazwa budowli to Baszta Siedmiu Płaszczy. W średniowieczu istniał zwyczaj, że każdy cech rzemieślniczy opiekuje się fragmentem murów obronnych i finansuje jego naprawy, a podczas ataku wroga broni swojego odcinka umocnień.

Przy ul. św. Ducha leży ciekawy kościół św. Jana Ewangelisty. Powstał on w XIV w. na miejscu drewnianego kościółka, który książę Barnim I podarował w 1240 r. przybyłym do miasta franciszkanom. W kolejnym stuleciu zakonnicy postanowili wznieść bardziej reprezentacyjny kościół przyklasztorny. W ten sposób powstała halowa, trójnawowa świątynia, która, mimo zawieruch dziejowych, przetrwała do dzisiaj. W jasnym, wysokim wnętrzu warto zwrócić uwagę na misterne sklepienia, fragmenty XV-wiecznych malowideł na ścianach i filarze oraz wieloboczną absydę, ozdobioną strzelistymi witrażami. Niedaleko kościoła, przy ul. św. Ducha, znajdują się ocalałe fragmenty murów miejskich.

Na terenie dawnego placu Siennego, pełniącego funkcję Rynku, wznosi się budynek odbudowanego ratusza. Pierwotny gotycki gmach wybudowano w XV w. Ratusz zniszczono podczas II wojny światowej, ale wkrótce potem odbudowano go w prawie niezmienionym kształcie. Obecnie jest siedzibą Muzeum Miasta Szczecina, a w piwnicach mieści się tawerna "Brasserie Margot". Nieopodal ratusza stoi charakterystyczna, jasna kamienica Loitzów. Ci bogaci kupcy posiadali wiele nieruchomości na terenie całej Europy środkowo-wschodniej. Kamienica jest nietypowa z powodu skośnych, bogato zdobionych maswerkami okien. Dziś mieści Liceum Sztuk Pięknych.

Wizytówką Szczecina, oprócz Zamku Książąt Pomorskich, są bez wątpienia słynne Wały Chrobrego,czyli przestronny, 500-metrowy taras widokowy, który powstał na początku XX w. w miejscu zburzonych fortyfikacji. Pomysłodawcą budowy był ówczesny burmistrz Szczecina Hermann Haken. Na jego cześć do 1945 r. wały nazywano Tarasami Hakena. Na szczycie Wałów wznosi się kompleks budynków Akademii Morskiej oraz mieszczące się w jednym budynku Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego. Na środku tarasu stoi pomnik Herkulesa walczącego z Centaurem, w dół prowadzą szerokie schody, u stóp których znajduje się fontanna. Obie strony schodów wieńczą dwa pawilony wiodące do podziemnych restauracji. Przy Wałach pod numerem 4 mieści się siedziba Urzędu Wojewódzkiego.

Na pl. św. Jakuba wznosi się potężna bryła bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Mniejszego. Pierwszy, drewniany kościół zbudowano tu pod koniec XII w. Świątynia z cegły była budowana od poł. XIII w. Jej architektem był słynny pomorski budowniczy epoki gotyku, Henryk z Braniewa. Kościół wielokrotnie przebudowywano, jednak zachował swój gotycki kształt. Wnętrze świątyni ozdabia barokowe wyposażenia. W 1995 r. krypcie w złożono szczątki książąt pomorskich, które odnaleziono podczas wykopalisk na zamku.

Plac Hołdu Pruskiego ozdabia Baszta Królewska, która jest jedną z dwu zachowanych barokowych bram twierdzy szczecińskiej. Powstała ona w latach 20. XVIII w. i nawiązuje do starożytnej tradycji budowania łuków triumfalnych zwycięskim władcom, dlatego też bramę ozdabiają elementy oręża, a wieńczy attyka z postaciami Marsa i Herkulesa.

Kościół św.św. Piotra i Pawła, na placu o tej samej nazwie, jest najstarszą budowlą sakralną Szczecina. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu powstała pierwsza świątynia w czasie misji św. Ottona na Pomorzu. Obecny budynek, choć wygląda jak kościół gotycki, pochodzi z 2. poł. XVII w. Ten masywna, ceglana, jednonawowa świątynia kryje interesujące wnętrze, przede wszystkim drewniane sklepienia ze scenami biblijnymi, z których zwisają barokowe żyrandole. Kościół zdobi plafon z wizerunkiem Trójcy Świętej oraz XVII-wieczne płyty nagrobne.

Szczecin dysponuje bardzo bogatą bazą noclegową typu "schroniska". Dzięki temu, że jest to miasto uniwersyteckie, w okresie wakacyjnym doskonałym pomysłem jest skorzystanie z taniej oferty akademików i internatów. W pozostałych okresach roku pozostają niedrogie hotele i pensjonaty.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża