Серакув

Серакув

Sieraków leży pomiędzy dwoma jeziorami w województwie wielkopolskim - Jaroszewskim i Lutomskim. Słynie także z dużej stadniny koni, z rozbudowanej infrastruktury wypoczynkowej, licznych ośrodków turystycznych. Większa część miasta położona jest na prawym brzegu Warty, na lewym znajduje się dzielnica Piaski.

Miejscowość przyciąga turystów głównie latem. Położenie Sierakowa czyni to miejsce atrakcyjnym - nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także z powodu znajdujących się tutaj zabytków. Nad zakolem Warty znajduje się Pałac Opalińskich, rozbudowany przez przedstawicieli tego rodu w XVI wieku. Dwa wieki później pałac zaczął niszczeć i popadł w ruinę. Odbudowano go częściowo z początkiem lat 90. XX wieku, przeznaczając na Muzeum Opalińskich.
Będąc w muzeum, warto zatrzymać się przy sarkofagach odkrytych w 1983 roku w podziemiach miejscowego kościoła. Stanowią one unikaty na skalę europejską.
Interesującym historycznie zabytkiem jest także świątynia NMP Niepokalanie Poczętej z XVII wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków renesansu w Polsce. Kościół zaprojektowany jest na planie krzyża i jest bardzo bogato wyposażony. W lewej nawie znajduje się nagrobek Opalińskich.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża