Пуцк

Пуцк

Początki osadnictwa sięgają wczesnego średniowiecza, gdy istniał tu port i osada handlowa. Znaleziono nawet monety bizantyńskie i greckie, co jest najlepszym dowodem na znaczenie Pucka w owych czasach. W 1308 r. Puck został zajęty prze Krzyżaków, którzy równo 40 lat później nadali osadzie prawa miejskie. Po wojnie trzynastoletniej Puck powrócił do Polski. W XVI w. miał stać się siedzibą polskiej floty wojennej. Niestety, floty stworzyć się wówczas nie udało. W XVII w. podczas agresji szwedzkich miasto było kilkukrotnie oblegane, ale Szwedom nigdy nie udało się go zdobyć. W 1793 r. Puck przeszedł w ręce pruskie. Od tej pory mówi się o rozwoju przemysłu oraz turystyki. Powstał pierwszy dom zdrojowy, otwarto kilka pensjonatów, na wczasy zaczęli zjeżdżać letnicy. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Pucku miało miejsce spektakularne wydarzenie. 10 lutego 1919 r. gen. Józef Haller, dowódca frontu pomorskiego, chcąc zamanifestować, jak wielką wagę Polacy przykładają do odzyskania choćby skrawka wybrzeża bałtyckiego, dokonał w Pucku symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Przez wiele powojennych lat Puck nie mógł pełnić roli kąpieliska, a to z powodu brudnej wody w wyjątkowo płytkiej w tym miejscu zatoce. Dlatego też znaczenie miasta jako kąpieliska zmalało, choć należy zauważyć, że obecnie plażowanie nie zagraża już skórze letników.

Dzięki szczęśliwemu przypadkowi Puckowi udało się zachować średniowieczny układ miasta, który stanowi dziś niemałą atrakcję dla zwiedzających. Przy Starym Rynku (obecnie pl. Wolności) zlokalizowany jest dawny ratusz, wybudowany w 1865 r., oraz szereg urokliwych kamieniczek mieszczańskich z XVIII i pocz. XIX w. W sezonie letnim przy północnej pierzei rynku ustawiana jest olbrzymia scena, na której odbywają się imprezy kulturalne. Najciekawszym zabytkiem Pucka jest kościół św.św. Piotra i Pawła. Jego początki sięgają jeszcze XIII w., a obecna gotycka murowana świątynia pochodzi z końca XIV w. We wnętrzu znajduje gotycka kaplica chrzcielna, XVI-wieczna kaplica Wejherów (ufundowana przez bogatego starostę Adama Wejhera oraz jego żonę Marię). 2-kondygnacyjny ołtarz główny pochodzi z 2. poł. XVIII w., umieszczono w nim współczesny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Niedaleko kościoła znajduje się Izba Rybacka im. Józefa Budzisza. Jej ekspozycja przybliża dawny świat miejscowych rybaków. Po prawej stronie basenu portowego obejrzeć można pamiątkowy Słup Zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem, dokonanych przez gen. Hallera w dniu 10 lutego 1920 r. Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, prezentujące bogate zbiory etnograficzne ziemi puckiej. Obok znajduje się XIX-wieczna kuźnia z zachowanym wyposażeniem. W sklepiku w budynku muzeum można kupić wyroby rękodzieła ludowego i publikacje kaszubskie. Ulicą 1 Maja dochodzi się do parku miejskiego i do kąpieliska z molem.

Puck jest stosunkowo sporym miastem, w którym nie brakuje obiektów noclegowych. I raczej nie ma problemów ze znalezieniem wolnego miejsca do spania. Tym bardziej, że w szczycie sezonu, jak w wielu innych miastach wybrzeża, przy dworcach czekają osoby wynajmujące kwatery prywatne.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża