Мендзыздрое

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Dodano: 27 июня 2017

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach to jedna z atrakcji turystycznych tego nadmorskiego kurortu i zarazem jedna z jego głównych wizytówek. Powstała w 1996 roku i jest wzorowana na słynnej hollywoodzkiej Alei Sław (Hollywood Walk of Fame) wzdłuż Hollywood Boulevard i Vine Street w Los Angeles z pięcioramiennymi gwiazdami upamiętniającymi najsłynniejsze osoby show-biznesu.

Aleja gwiazd w Międzyzdrojach poświęcona jest oczywiście rodzimym gwiazdom i artystom oraz osobom zasłużonym dla polskiej sceny rozrywkowej. W chodnik przy Promenadzie Gwiazd wstawione są tabliczki z odciskami dłoni, pomniki i tablice pamiątkowe, a także rzeźby poświęcone słynnym polskim aktorom i reżyserom.

Wśród odcisków dłoni znajdziemy te należące miedzy innymi do Beaty Tyszkiewicz, Daniela Olbrychskiego, Janusza Gajosa czy Bogusława Lindy, natomiast wśród rzeźb możemy oglądać upamiętniające Jana Machulskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Kolbergera, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy czy Krzysztofa Zanussiego.

Twórcą Promenady Gwiazd jest prof. Adam Myjak, a historia samej promenady jest ściśle związana z odbywającym się nieprzerwanie od 1996 roku festiwalem gwiazd. Jest to wydarzenie kulturalne, które odbywa się w Międzyzdrojach zawsze w lipcu. Tradycją festiwalu jest honorowanie wybranych artystów przez uwiecznienie odcisku ich dłoni w pamiątkowych tabliczkach, które następnie osadzane są w alei gwiazd.
Promenada Gwiazd znajduje się niedaleko hotelu Amber Baltic.

fot. wikipedia