Новогруд

Новогруд

Новогруд

Nowogród jest niewielkim miasteczkiem leżącym na wzgórzu u ujścia rzeki Pisy do Narwi, na terenie woj. podlaskiego, 15 km od Łomży.

Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że już w XI w. pomiędzy rzekami Narwią i Pisą istniał pierwszy obronny gród. Kolejny powstał w wieku XIII, a pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z XIV w., wtedy też książę warszawski Janusz I Starszy wybudował tu swój zamek. Samo miasto, które zaliczało się kiedyś do ważniejszych ośrodków miejskich Mazowsza, prawa miejskie uzyskało w XV wieku. Nowogród doznał poważnych zniszczeń zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Na początku września 1939 r. jego okolice były areną zaciętych walk
toczonych w ramach kampanii wrześniowej, do dziś jako pamiątka po tamtych czasach mieści się tu zespół kilkunastu schronów bojowych.

Do czasów dzisiejszych nie zachował się niestety murowany zamek, ale w jego miejscu znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów, pełen uroku Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika będący największą tutejszą atrakcją turystyczną. Prezentuje on obiekty będące przykładami dawnego budownictwa kurpiowskiego. Z okolic skansenu rozciąga się piękny widok na przepływającą w dole Narew.

W mieście warto też zerknąć na zabytkowy XIX-wieczny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zniszczony podczas I i II wojny światowej, a następnie odbudowany. Murowana budowla wyróżnia się ludowymi witrażami i elementami wyposażenia. Obok znajduje się XIX-wieczna plebania i cmentarz, na którym również zachowały się nagrobki z tego okresu.

Jednym z największych atutów miasta jest bardzo atrakcyjna lokalizacja, zachęcająca szczególnie do turystyki wodnej. Nowogród znajduje się w połowie drogi wodnej z Zalewu Zegrzyńskiego do Wielkich Jezior Mazurskich. Płynące obok rzeki Narew i Pisa stanowią chętnie wykorzystywane, tradycyjne szlaki ogólnopolskich spływów kajakowych. Często są one używane do spływów rodzinnych lub młodzieżowych, gdyż korzystanie z nich niesie mniejsze ryzyko niż z rzek górskich.

fot. Skansen w Nowogrodzie / wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Skansen Kurpiowski

    Dodano: 2017-06-28
    Skansen Kurpiowski

    Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika jest jedną z największych atrakcji turystycznych Nowogrodu. To, jedno z najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce, ulokowane jest na dawnym wzgórzu zamkowym, tzw. Wzgórzu Ziemowita. Roztacza się stąd piękny widok na widły Pisy i Narwi, a w oddali na Kurpiowską Puszczę Zieloną. Skansen jest oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

    Посмотреть больше