Наленчув

Наленчув

Ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z unikatowego mikroklimatu i z wód mineralnych. W XIX wieku trzej lekarze postanowili zmodernizować istniejące tu uzdrowisko, czyniąc tym samym Nałęczów jedną z najmodniejszych wówczas miejscowości wypoczynkowo - sanatoryjnych, odwiedzanych przez pisarzy i artystów żyjących w tym czasie. Bywali tu Bolesław Prus, Stefan Żeromski...
Dziś Nałęczów słynie z tego, że jest znaną miejscowością uzdrowiskową dla kuracjuszy z chorobami serca. Ale tutejsze powietrze sprzyja przyjazdom także tych turystów, którzy potrzebują wypoczynku w ciszy parkowych alei czy spacerów w malowniczo położonej miejscowości i jej okolicach. Tradycje artystyczne miasta są dalej podtrzymywane - nieustannie organizowane są tu różne imprezy, koncerty, spotkania literackie i plenery malarskie.

Co warto zobaczyć? W dolinie rzeki Bochotniczanki wybudowano otoczone parkiem Sanatorium, Stare Łazienki i Pałac Małachowskich (gdzie znajduje się muzeum B. Prusa). Tu znajduje się także pijalnia wód. W niedalekiej odległości od Parku Zdrojowego znajdują się prześliczne wille w stylu szwajcarskim i secesyjnym, a także domki w stylu zakopiańskim (mi.in. Nuzeum S. Żeromskiego).
Do rozwoju Nałęczowa przyczynił się Jan Koszczyc Witkiewicz, stryjeczny brat Witkacego. Przybył on do miasta w 1905 roku, by zaprojektować pracownię - chatę dla S. Żeromskiego, gdzie poznał pasierbicę pisarza, z którą się później ożenił. Jakiś czas później założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych, którą po roku przeniósł do Kazimierza Dolnego.

Na miejscowym cmentarzu spoczywa pisarka Ewa Szelburg-Zarembina.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża