Мале Цихе

Мале Цихе

Мале Цихе

Małe Ciche to wieś na Podhalu, leżąca w gminie Poronin. Położone jest pod samymi Tatrami w dolinie Potoku Filipczańskiego. Choć obejmuje niewielki teren - niektórzy wręcz twierdzą, że to najmniejsza podhalańska wioska - oferuje dużo atrakcji dla turystów, w szczególności dla rodzin z dziećmi.

Wielkość wsi wcale nie jest jej wadą, gdyż można tu liczyć tu na spokój i ciszę, której brakuje w wielu tętniących życiem tatrzańskich kurortach. W dodatku jej położenie czyni ją idealną bazą wypadową do pobliskich atrakcji. Blisko stąd do: Zakopanego , Poronina, czy Bukowiny.

Wieś cechuje się wyjątkowym klimatem. Pięknymi, malowniczymi widokami i niekończącymi się trasami do wędrówek zarówno tych bliższych, po otaczających miejscowość lasach jak i dalszych prowadzących w samo serce Tatr.

Tutejsze lasy świerkowe są idealne na długie spacery. Nie brakuje tu też grzybów i owoców leśnych, należy tylko pamiętać, że tutejszy klimat powoduje, że dojrzewają one później niż na nizinach. Warto też wiedzieć, że część lasów w tym rejonie należy już do Tatrzańskim Parku Narodowego, dlatego znajdują się pod szczególną ochroną, a co za tym idzie m.in. nie wolno w nich niczego zrywać.

Przez Małe Ciche przebiegają, lub mają tu swój początek, liczne szlaki turystyczne i rowerowe. W tym szlak prowadzący na Rusinową Polanę, do Morskiego Oka czy Doliny Pięciu Stawów.

Jest to również dobre miejsce dla miłośników szusowania po śniegu, gdyż znajduje się tu stacja narciarska z wyciągiem krzesełkowym oraz wyciągi orczykowe. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Z uwagi na to, że wiele z nich położone jest na trasach o łatwym i średnim stopniu trudności, doskonałe nadają się dla początkujących narciarzy, jak również dla rodzin z dziećmi. Na stoku nie trzeba się też martwić o pociechy, które nie potrafią jeszcze jeździć, lub poczuły się już zmęczone, gdyż działa tu przeznaczona dla nich sala zabaw „Bajlandia”.

Wioska posiada rozwiniętą bazę noclegową, są to głównie pokoje gościnne i pensjonaty. Nie brakuje też miejsc w których można coś zjeść lub posiedzieć przy kominku pijąc zbójnicką herbatę.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: