Лопушна

Лопушна

Лопушна

Łopuszna to małopolska wieś, atrakcyjnie położona w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad Dunajcem u ujścia Łopuszanki, pod samymi Gorcami. Miejscowość ulokowana jest w dolinie biegnącej wzdłuż potoku, nazywanej "Małą Kościeliską". Obok wsi przebiega droga z Nowego Targu przez Krościenko do Szczawnicy, a dookoła rozciąga się Gorczański Park Narodowy.

Dolina Łopusznej zapewnia turystom kontakt z pięknym krajobrazem i dziką przyrodą. Porośnięte lasami stoki i przecinane górskimi potokami doliny zachęcają do wędrówek tutejszymi szlakami i podziwiania malowniczych widoków. To właśnie położenie oraz bogata i zróżnicowana baza noclegowa czyni Łopuszną idealną bazą wypadową do wypraw w Gorce, a także dalszych w Pieniny i na Spisz.

Ze wsi prowadzi niebieski szlak turystyczny przez Bukowinę Waksmundzką na najwyższy szczyt Gorców — Turbacz (1310 m). Warto też wybrać się szlakiem czarnym na polanę Zielenica. Rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki na Beskid Sądecki, Pieniny, Magurę Spiską, Podhale i panoramę Tatr.

Mniej doświadczeni w górskich wędrówkach mogą skorzystać ze ścieżek spacerowych, chociażby prowadzącej z Łopusznej na Zarębek Wyżni lub na górę Chrobowską, gdzie również można liczyć na wspaniałe widoki.

Łopuszna leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Znajduje się tu drewniany XV-wieczny późnogotycki Kościół Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze barokowe, a na głównym z nich gotycki tryptyk z XV w., cenne dzieło malarstwa średniowiecznego. Dawniej całe wnętrze było pokryte polichromią z XVI w., obecnie zachowaną tylko we fragmentach.

Mieści się tu też tzw. dwór Tetmajerów z ok. 1790 roku. Jest to typowy polski, drewniany dworek, który przez pewien czas należał właśnie do rodziny Tetmajerów. Obecnie jest on własnością Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i znajduje się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Z Łopuszną od dzieciństwa związany był ks. prof. Józef Tischner, który znany był z przywiązania do kultury góralskiej. Zgodnie ze swoim testamentem został on pochowany na tutejszym cmentarzu, w centrum miejscowości znajduje się też „Tischnerówka”, budynek z izba pamięci księdza-filozofa.

fot. Dwór w Łopusznej (wikipedia)

  1. Artykuły: