Элк

Элк

Ełk początkowo był podgrodziem krzyżackiego zamku. Prawa miejskie uzyskał w połowie wieku XV. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego przeszedł w ręce pruskie i w nich pozostał aż do stycznia 1945 roku, kiedy to do miasta wkroczyła Armia Czerwona po niewielkich starciach z wycofującymi się oddziałami niemieckimi. W kwietniu tego roku Ełk po raz pierwszy znalazł się pod administracja polską. Dziś miasto jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc na Mazurach.

Najstarszym zabytkiem miasta są ruiny zamku krzyżackiego, któremu dawny Ełk zawdzięczał swoje istnienie. Zamek wzniesiony tu został, na rozkaz komtura Ulricha von Jungingena w XIV wieku, z wykorzystaniem doskonałych warunków obronnych, jakie dawała wyspa na obecnym Jeziorze Ełckim. Pragmatyzmowi krzyżackich budowniczych zawdzięczają obecne ruiny niezwykle malownicze położenie. Zamek został dwukrotnie zniszczony przez wojska polskie - raz jeszcze w XIV wieku, drugi raz w 1410. W XIX wieku budowla została gruntownie przebudowana po pożarze, następnie do lat siedemdziesiątych XX wieku służyła jako więzienie.

Jednym z cenniejszych zabytków Ełku jest bazylika katedralna pod wezwaniem świętego Wojciecha. Wzniesiono ją w 1893 roku w stylu neogotyckim. W kościele znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej koronowana przez papieża Jana Pawła II.

W stylu neogotyckim i również w XIX wieku zbudowano także kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Ełcka Kolej Wąskotorowa. Powstała ona na początku XX wieku. Miała dowozić do miasta mieszkańców okolicznych wsi, a także obsługiwać przewozy towarowe. Zadania te spełniała aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W 1992 roku została uznana za obiekt zabytkowy i dziś wozi jedynie turystów. Pociągi odjeżdżają z osobnej stacji - Ełk Wąskotorowy. Znajduje się ona niedaleko dworca PKP. W jej budynku znajdziemy niewielkie muzeum poświęcone historii ełckiej kolei. Przewozy turystyczne odbywają się zarówno lokomotywami spalinowymi, jak i parowozami.

Ełk co roku jest sceną interesujących wydarzeń kulturalnych. Odbywa się tu między innymi Folklorystyczny Festiwal Dzieci i Młodzieży TĘCZA, Festiwal Tańca Współczesnego IMPRESJE i Festiwal Teatrów Plenerowych EŁK, WIND & FIRE. Najpopularniejszy jest jednak przegląd kabaretów Mulatka. Występują na nim najlepsze polskie kabarety i wykonawcy kabaretowi, takie jak Hrabi, Ani Mru Mru, Grupa Rafała Kmity, Alosza Awdiejew czy Grzegorz Halama. Kabaretonowi towarzyszą inne imprezy, takie jak wystawy grafiki czy koncerty.

Ełk stanowi też świetna bazę wypadową dla pieszych, kajakowych i rowerowych wycieczek po Mazurach. Zaczynają się w nim, bądź przez niego przechodzą atrakcyjne szlaki, między innymi szlak do Gołdapi lub szlak kajakowy przez jezioro Orzysz.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża