Лодзь

Księży Młyn

Księży Młyn

Dodano: 13 марта 2017

Księży Młyn to coś znacznie więcej niż pofabryczna dzielnica. To przede wszystkim miasto w mieście, autentyczny i oryginalny teren z doskonale zachowanym duchem i klimatem dziewiętnastowiecznej Łodzi.

Historia tego miejsca związana jest przede wszystkim z Karolem Scheiblerem, który tu właśnie zbudował swoje włókiennicze imperium. Scheibler był przemysłowcem i jednym z największych łódzkich fabrykantów. W latach 70. XIX wieku zaczął budować praktycznie nowe miasto. Oparł je na planie na jakim budowano angielskie osady przemysłowe.

Oprócz przędzalni bawełny i budynków stricte przemysłowych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością, wzniósł Scheibler także osiedla mieszkalne dla robotników, sklepy, szpital, szkołę czy straż pożarną. W trakcie rozkwitu tereny te zajmowały znaczą część miasta, a fabryka będąca ich sercem należała do jednej z największych w Europie. Dziś Księży Młyn także wybija się na skalę europejską - jako jeden z najcenniejszych zabytków przemysłowych.

Stworzona przez Scheiblera enklawa to nie tylko przemysłowo-robotnicze budynki i instytucje niezbędne do funkcjonowania nowego miasta. Obraz ten uzupełniały rezydencje potentata i jego rodziny. Przy Wodnym Rynku mieścił się pałac fabrykanta, w którym dziś znajduje się Muzeum Kinematografii. Natomiast w tzw. Pałacu Herbsta, gdzie mieszkała córka Scheiblera, dziś jest jeden z oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi. W jego odrestaurowanych wnętrzach można oglądać między innymi wnętrza z przełomu wieku XIX i XX.

Zbiory wspomnianego Muzeum Kinematografii obejmują ponad 50 tysięcy eksponatów związanych między innymi z twórcami polskiej sztuki filmowej i polską kinematografią, kilkanaście tysięcy plakatów filmowych i fotosów, a także własną - liczącą blisko 1.5 tysiąca tytułów - filmotekę.

Księży Młyn przyciąga swoim niecodziennym urokiem i autentycznością, a dzięki różnym projektom społecznym, pracom związanym z rewitalizacją obszaru, a także z działalnością deweloperską, miejsce to nie jest tylko dobrze zachowanym skansenem.

fot. wikipedia