Крыница-Здруй

Крыница-Здруй

Położona w Beskidzie Sądeckim Krynica jest jednym z najbardziej znanych i obleganych polskich uzdrowisk. Jeśli się weźmie pod uwagę tamtejszy mikroklimat, piękne położenie i mnogość atrakcji, trzeba przyznać, że nie ma w tym nic dziwnego.

Zimą ściągają tutaj narciarze. To z myślą o nich przygotowana została stacja narciarska, "Jaworzyna Krynicka". Dysponuje ona nowoczesną kolejką gondolową o przepustowości 7500 osób na godzinę, co minimalizuje kolejki na stoku. Poza nią znajdziemy osiem wyciągów narciarskich i wyciąg szkoleniowy dla najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Gdy już dostaniemy się na górę, mamy do wyboru siedem zróżnicowanych tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8 kilometrów. Trasy mają homologację FIS. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa w Polsce trasa oświetlona i najdłuższa trasa rodzinna. Ponadto znajdziemy tu licencjonowane szkółki narciarskie i sklepy i wypożyczalnie ze sprzętem. Zmęczeni zjazdami będziemy mogli odpocząć i posilić się w licznych punktach gastronomicznych, ewentualnie przenocować w hotelu.

Panoramę Krynicy i okolic możemy podziwiać ze szczytu Góry Parkowej. Nie musimy jednak zdobywać jej na piechotę. Od 1937 roku na jej szczyt można wjechać kolejką, taką jak na Gubałówce. Na szczycie góry będziemy mogli usiąść w kawiarni z tarasami widokowymi. Kolejka kursuje codziennie od 10 do 21. 40, a w poniedziałki krócej, bo jedynie do 19.

Zarówno najmłodszym gościom, jak i starszym spodoba się Sankostrada. Jest to pięknie położony letni tor saneczkowy o długości około 950 metrów. Wózki są dwuosobowe, rodzice mogą zatem zjeżdżać ze swoimi pociechami. Zimą na saneczkach pozjeżdżamy na zboczach Góry Parkowej, gdzie znajduje się zaprojektowany jeszcze przed wojną przez kpt.inż. Romana Loteczkę tor zimowy.

Krynica jest też świetną bazą wypadową dla trekkerów. Wychodzi stąd osiemnaście szlaków górskich o różnej długości i stopniu trudności. Wszystkie rozplanowane są tak, że można jednego dnia zrobić wypad na którąś z okolicznych gór i jeszcze tego samego dnia wrócić. Grupy zorganizowane i nie tylko mogą skorzystać z pomocy licencjonowanych przewodników.

Polecamy też wybranie się na szlak budownictwa cerkiewnego. Zobaczymy na nim urocze maleńkie drewniane cerkiewki wzniesione przez żyjących niegdyś na tym obszarze Łemków.

Jeśli będziemy mieli ochotę popływać, nie będzie z tym problemu - w Krynicy znajdują się baseny, głównie przy sanatoriach.
Krynica dysponuje sporą ofertą także dla tych, którzy lubię sporty niekonwencjonalne i ekstremalne. W Krynicy możemy wypożyczyć quady i skutery śnieżne, a także spróbować naszych sił w paintballu.
Łyżwiarze na pewno będą zadowoleni z działającej przez cały rok krytej hali lodowej.

Co roku latem w Krynicy organizowany jest Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. W jego trakcie zobaczymy wiele przedstawień operowych, operetkowych, teatralnych, musicali, w czasie których występują najwybitniejsi śpiewacy z całej Europy.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża