Кросценко-над-Дунайцем

Кросценко-над-Дунайцем

Кросценко-над-Дунайцем

Krościenko nad Dunajcem to klimatyczna miejscowość w województwie małopolskim, położona nad rzeką Dunajec, u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego.

Jest miejscowością typowo turystyczno-wypoczynkową charakteryzującą się pięknymi górskimi widokami i idealnym położeniem, czyniącym ją świetnym punktem wypadowym dla wycieczek w Pieniny. Blisko stąd do Kluszkowców, Niedzicy, Szczawnicy czy Czorsztyna. Niedaleko też do granicy ze Słowacją. Znajduje się tu jedna z końcowych stacji rozpoczynającego się w Sromowcach spływu Dunajcem, na rzece organizowane są również spływy kajakowe i pontonowe.

Przez Krościenko przebiegają liczne szlaki turystyczne i rowerowe. W tym szlak prowadzący na Trzy Korony, Sokolicę, Lubań czy Turbacz.

Na górze Stajkowa nazywanej często krościeńską Gubałówką, znajdują się ujęcia zdrowotnych źródeł szczawnych „Stefan” i „Michalina” z altaną dla kuracjuszy. Na zachodnim zboczu działa wyciąg narciarski o długości 500 m Stajkowa Ski, jego trasa jest oświetlona i zaopatrzona w nagłośnienie. U podnóża góry mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i skuterów śnieżnych, oraz karczma regionalna i szkoła narciarska.

W okolicy znajdują się dwa parki linowe: Park Linowy Adventure-sky z trzystumetrową tyrolką nad Dunajcem oraz Park Linowy ABlandia, gdzie oprócz rozrywek typowych dla takich parków można skorzystać również z kręgielni retro, działającej według wzorców z przełomu XIX i XX w.

Krościenko posiada urokliwy rynek otoczony zabytkowymi domami, na którym turyści mogą wynająć dorożkę. Warto też zwrócić uwagę na XIV wieczny Kościół Wszystkich Świętych, w którym znajduje się chrzcielnica ufundowana przez króla Jana I Olbrachta, czy dwór Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka. Swoją siedzibę ma tu Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.

Miasteczko i okolica dysponuje licznymi pensjonaty, kwaterami prywatnymi czy gospodarstwami agroturystycznymi. Jest tu bogate zaplecze gastronomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni lokalnej.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: