Юркув

Юркув

Юркув

Wieś Jurków leży w dolinie Dunajca na Pogórzu Wiśnickim. To tu na terenie gminy Czchów krzyżują się drogi Kraków - Krynica - Tarnów.

Umiejscowiona u podnóża najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego: Ćwilina, Mogielicy i Łopienia miejscowość ma charakter typowo letniskowy, mieszkańcy małopolski chętnie przyjeżdżają tu też na weekendy.

W Jurkowie, pobliskim Czchowie i okolicach trafiono na jedne z najwcześniejszych śladów osadnictwa prasłowiańskiego na ziemiach polskich. Po raz pierwszy jednak Jurków zostaje wymieniony w dokumentach biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka w 1215 roku.

W samym centrum tej niewielkiej wsi stoi strzelisty drewniany kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zbudowany w 1913 roku. W środku znajdują się cenne płaskorzeźby, polichromia nawiązująca do sztuki wschodu, oraz obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z XIX w.

Jednak główna atrakcją Jurkowa jest bardzo popularne kąpielisko „Chorwacja Jurkowska”. Jest to
odpowiednie miejsce zarówno dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, jak i dla preferujących wylegiwanie się na plaży w promieniach słońca. Na powierzchni ponad 10 hektarów znajduje się tu
zespół zbiorników wodnych uzyskanych z wyrobisk pożwirowych. Dookoła rozmieszczone są szerokie piaszczyste i kamienne plaże, liczne drewniane pomosty i oraz wydzielone baseny i stanowiska wędkarskie.

Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętów wodnych, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne, łódki czy kajaki. Jest zaplecze gastronomiczne i siłownia. Dla dzieci wydzielono kąpieliska w płytkich zatokach i baseny z fontannami, jest też namiot z atrakcjami, takimi jak: basenem z kulkami, dmuchane zamki, trampolina. Nad wodą znajdują się przeznaczone do wynajęcia domki letniskowe.

W sezonie nie znajdziemy tu raczej ciszy i spokoju, bowiem miejsce przyciąga tłumy plażowiczów. Dlatego miłośnicy odpoczynku nad wodą preferujący kontakt z dziką przyrodą z dala od zgiełku i ruchu, powinni raczej wybrać się na organizowane w Jurkowie spływy kajakowe. Rzeką Dunajec można stąd popłynąć choćby do Zakliczyna, czy Tarnowa.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: