Гжибово

Гжибово

Grzybowo to miejscowść nadmorska, leżąca w bliskim sąsiedztwie Kołobrzegu. Mała miejscowość leżąca w nadmorskim pasie jest jedną z najpopularniejszych w okolicy - słynie bowiem z napiękniejszych plaż, z czystym, drobnym piaskiem. Grzybowo posiada status gminy i jest niezwykle rozwinięte turystycznie. Posiada wystarczające zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Znajdują się tam liczne pensjonaty, hotele, campingi, pola namiotowe, ośrodki wczasowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Z roku na rok powstaje coraz więcej inwestycji o charakterze turystycznym.

Latem tłumnie odwiedzający Grzybowo turyści mogą korzystać nie tylko z dogodności przyrody i bliskiego sąsiedztwa morza. Czeka na nich bowiem wiele interesujących atrakcji: ścieżki zdrowia, ośrodki jazdy konnej, wypożyczalnie sprzętu sportowego, baseny i wiele innych. Duża część gminy objęta jest strefą ochrony uzdrowiskowej. Nie istnieje tu przemysł ciężki, dzięki czemu jest tam czysta gleba, czysta woda i czyste powietrze.

Miłośnicy historii znajdą tu również coś dla siebie. W obrębie gminy znajdują się bowiem liczne zabytki: Kościół Św. Jana z 1222 roku w Budzistowie, Kościół Św. Jana Chrzciciela z początków XIII w., liczne ewangelickie cmentarze z XVIII w. czy też zabytkowa zabudowa mieszkalna.

Grzybów słynie także z tego, że niektórzy znajdują tam... prawdziwe skarby.
Jesienny spacer nad morzem może zakończyć się odnalezieniem bursztynów, skrytych wśród wodorostów. Prawdziwi zapaleńcy znajdują tam także inkluzje, czyli zatopione w żywiczej masie owady i rosliny.
Historia Grzybowa sięga aż czasów średniowiecza. Zabytki piśmiennictwa języka polskiego wspominają o bliżej nieokreślonej osadzie w okolicy Kołobrzegu o nazwie Gribowe.

Obecne Grzybowo założono w XIX wieku. Mieszkańcy osady mieli się zajmować eksploatacją torfu.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża