Гличарув Дольны

Гличарув Дольны

Гличарув Дольны

Gliczarów Dolny to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, usytuowana pomiędzy Białym Dunajcem, a Gliczarowem Górnym.

Pierwsze zapisy o Gliczarowie pojawiają się w kronikach w XVII wieku. Jego nazwę wywodzi się od wołoskiego słowa "glicza", które oznacza miejsce występowania silnego wiatru, lub z języka niemieckiego od słowa "Gletscher" oznaczającego lodowiec.

Dawniej oba Gliczarowy stanowiły jedną miejscowość, podział na Dolny i Górny wprowadzono dopiero po II wojnie światowej. Gliczarów Dolny jest starszą częścią Gliczarowa.

Miejsce urzeka widokami, możemy stąd podziwiać zachwycającą panoramę pobliskich Tatr. Piękna górska przyroda zachęca do bliskich i dalekich wędrówek tutejszymi licznymi szlakami. A strome zbocza na pewno będą interesującym wyzwaniem dla wszystkich miłośników jazdy na rowerach górskich.

Dookoła nie brakuje gęstych lasów, w których można zbierać grzyby i owoce leśne, należy tylko pamiętać, że tutejszy klimat powoduje, że dojrzewają one później niż na nizinach.

Bazę turystyczną stanowią tu głównie kwatery prywatne, można też skorzystać z lokali gastronomicznych, w tym tych serwujących góralską kuchnię regionalną.

Gliczarów jest nieco mniej popularny niż inne podhalańskie miejscowości, ale nie jest to wcale wada, dzięki temu można liczyć tu na spokój, oraz ceny niższe niż w znanych kurortach. W dodatku jego położenie czyni go idealną bazą wypadową do pobliskich tatrzańskich atrakcji. Blisko stąd do: Zakopanego (niecałe 15 km), Białki Tatrzańskiej, Szaflar, Bukowiny czy Rabki. Niedaleko stąd też do granicy ze Słowacją.

Miejscowość funkcjonuje głównie jako małe urokliwe letnisko, lub baza noclegowa dla narciarzy, korzystających z wyciągów narciarskich w okolicznych miejscowościach. Jest idealnym miejscem dla turystów, którzy ciszę, spokój i piękne widoki przedkładają nad gwar oraz atrakcje znanych i popularnych lokalizacji.

fot. Kaplica w Gliczarowie (wikipedia)

  1. Artykuły: