Бельско-Бяла

Бельско-Бяла

Бельско-Бяла

Bielsko-Biała to miasto w południowej Polsce, które formalnie powstało w 1951 z połączenia śląskiego Bielska i małopolskiej Białej. Po reformie administracyjnej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku miasto było stolicą województwa bielskiego, które po kolejnej reformie pod koniec lat dziewięćdziesiątych zostało zlikwidowane, a Bielsko-Biała trafiła pod skrzydła województwa śląskiego.

To, od czego zaczniemy zwiedzanie miasta, w dużej mierze zależy od tego, jak się do niego dostaniemy. Jeżeli przyjedziemy pociągiem, to naturalnie rozpoczniemy od pochodzącego z końca XIX wieku dworca PKP. Budynek zachwyca starą, ceglaną fasada oraz bogatymi w detale architektoniczne wnętrzami.

Zamek Sułkowskich to dawna siedziba książąt cieszyńskich, w której dziś mieści się Muzeum Historyczne. Znajdziemy tu kolekcje związane z miastem i regionem, zbiory etnograficzne i archeologiczne oraz kilkaset starodruków. Na uwagę zasługuje Ratusz ze swoją eklektyczną architekturą oraz budynek Teatru Polskiego, wzorowany na teatrach Wiednia i Budapesztu. Obydwa budynki zostały zbudowane pod koniec XIX wieku.

Miasto najlepiej zwiedzać na piechotę - powłóczyć się po uroczych uliczkach (wśród których najbardziej rozpoznawalne to Podcienie i Schodowa) i pozachwycać architektonicznymi detalami w austro-węgierskim klimacie. Bogata baza gastronomiczna i kawiarniana pozwoli na udany przerywnik w zwiedzaniu.

Mówiąc o Bielsku-Białej, nie można nie wspomnieć o Studiu Filmów Rysunkowych. To tu „przyszli na świat” animowani bohaterowie bajek, tacy jak Reksio czy Bolek i Lolek.
Jednym z niezaprzeczalnych atutów miasta jest jego położenie geograficzne, bliskość gór, mnogość tras turystycznych i szlaków. To sprawia, że Bielsko-Biała jest atrakcyjną bazą wypadową o każdej porze roku. Fani sportów zimowych mają stąd blisko do wielu uznanych miejscowości narciarskich i wyciągów, takich jak Szczyrk, Ustroń czy Wisła, a w pozostałe pory roku można udanie uprawiać turystykę pieszą (wokół miasta jest kilkanaście tras o różnym stopniu trudności) lub rowerową.
 

fot. wikipedia

  1. Artykuły: