Белосток

Белосток

Белосток

Białystok leży nad rzeką Białą na Wysoczyźnie Białostockiej w centrum województwa podlaskiego, którego jest stolicą. Znajduje się na terytorium wchodzącym w skład Zielonych Płuc Polski. Miasto od zawsze zamieszkiwali przedstawiciele różnych narodowości, kultur i wyznań, co przełożyło się na jego specyficzny klimat i charakter.

Na początku XV w. w okolicy dzisiejszego rynku krzyżowały się ważne okoliczne trakty, m.in. droga prowadząca do Suraża, wokół których zaczęto stawiać zabudowania, z tego czasu pochodzi też pierwsza wzmianka o mieście.

Dziś Rynek Kościuszki nadal stanowi serce Białegostoku, jego historia sięga XVIII w. wtedy to właściciel miasta hetman Jan Klemens Branicki po wielkim pożarze postanowił nadać mu nowy kształt. Centralny punkt stanowił Ratusz z wieżą zegarową, w którym znajdowały się kramy kupieckie. Został on zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany zaraz po niej. Dziś znajduje się w nim Muzeum Podlaskie.

Wraz z ratuszem podczas wojny została zniszczona większość zabudowy Białegostoku. Co ciekawe, dzisiejszy kształt Rynek Kościuszki uzyskał dopiero w XXI wieku, przy tej okazji zreorganizowany został cały układ centrum miasta. Teraz jest to otwarta, nowoczesna przestrzeń wyłożony kostką i płytami granitowymi, wspaniale współgrająca z zachowanymi zabytkowymi. Oprócz nowego oświetlenia, znalazły tu swoje miejsce donice z kompozycjami roślinnymi, fontanna i ławki dla spacerowiczów. Dookoła znajdują się duży wybór kawiarni, restauracji i pubów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pod względem wyglądu szczególną uwagę zwraca budynek dawnej karczmy z narożnym wejściem ozdobionym portykiem, w którym mieści się restauracja Astoria.

Przy rynku mieści się zespół katedralny Wniebowzięcia NMP, składający się z XX-wiecznej neogotyckiej bazyliki, ocalałego podczas wojny XVII-wiecznego kościoła farnego i barokowej plebani z XVIII w. I choć z daleka rzuca się w oczy ceglasty budynek bazyliki to właśnie znajdujący się obok mały kościół jest najstarszym murowanym zabytkiem w mieście. Wewnątrz można podziwiać późnobarokowe wyposażenie ufundowane przez hetmana Branickiego.

Z kolei najbardziej znanym zabytkiem Białegostoku jest oddalony trochę od centrum, piękny Pałac Branickich otoczony uchodzącymi za najlepiej odrestaurowane ogrodami barokowymi w Polsce. W pałacowej Wielkiej Bramie znajduje się punkt Informacji Turystycznej, można tu dostać materiały dotyczące nie tylko samego obiektu, ale też całego miasta.

Spora część zabytków została też oznakowana na tutejszych szlakach tematycznych np.
Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego, Szlaku rodu Branickich, czy Szlaku Białostockich Świątyń.

fot. Rynek Kościuszki /wikipedai

 1. Artykuły:

 2. Zalew Dojlidzki

  Dodano: 2017-06-28
  Zalew Dojlidzki

  Białostocki Zalew Dojlidzki jest najbardziej znanym zbiornikiem wodnym spośród kompleksu ponad dwudziestu stawów znajdujących się na terenach gmin: Białystok, Supraśl i Zabłudów zwanych stawami na Dojlidach. Ponad 30 hektarowy zalew jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Białegostoku oraz przebywających w okolicy turystów. Dookoła rozciągają się atrakcyjne widokowo tereny zielone: łąki, lasy i pola.

  Посмотреть больше

 3. Muzeum przyrodnicze w Białymstoku

  Dodano: 2017-06-28
  Muzeum przyrodnicze w Białymstoku

  Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku mieści się obok Instytutu Biologii na Kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Jest ciekawą propozycją dla tych, którzy zatrzymali się na dłużej w mieście, szczególnie jeśli towarzyszą im również dzieci.

  Посмотреть больше