Бялка

Бялка

Białka Tatrzańska to góralska wieś położona w województwie małopolskim, posiadająca niezwykle atrakcyjne środowisko geograficzne. Umiejscowiona jest blisko Tatr Polskich i Słowackich, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.

Wieś o zabudowie ulicowej ciągnie się na długości 8 km. Najwyżej położona jest Kaniówka - 725 m n.p.m.. za tereny położone na Grapie czyli bliżej Przeomu Białki znajdują się na wysokości 650 m n.p.m. Zabudowa wsi rozciąga się wzdłuż doliny rzecznej, miejscami szerokiej na 1,5 km, otwartej na południe ku Tatrom Bielskim.

Miejscowość położona jest pomiędzy Wierchami wznoszącymi się powyżej 900 m n.p.m. Należy do nich: Wierch Koszarków (969 m), Wierch Jankulakowski (934m), Wysoki (947 m), Kustwański i Kotelnica na wysokości 917 m n.p.m. Przez białczańskie wierchy prowadzi Wierchowa Droga zwana też Drogą Królewską, którą jak głosi legenda, miejscowi górale przeprowadzili króla Jana Kazimierza uciekającego przed Szwedami na Węgry. Jest to jeden z piękniejszych szlaków turystycznych.

Białka Tatrzańska ma klimat górski. Jednak tutaj jest on dużo łagodniejszy niż w pobliskich Tatrach. Lato jest w Białce ciepłe, z najwyższymi temperaturami w lipcu i sierpniu. Zimy są chodne, często z obfitymi opadami śniegu. Temperatury w styczniu mogą spadać nawet poniżej -30 stopni C. Dzięki położeniu i urozmaiconej rzeźbie terenu oraz silnemu rozcięciu górskich zboczy istnieją miejsca, w których bardzo długo zalega śnieg (nawet do 120 - 130 dni) o grubości 40 - 80 cm.

Miejscowość poza atrakcyjnym położeniem, posiada znakomitą ofertę wypoczynkową. Znajduje się w niej ponad 500 domów gotowych na przyjęcie gości: kwater prywatnych, domów i ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów itd.
Jedną z głównych atrakcji są wyciągi narciarskie - jest ich tu ponad 20, w tym 4 krzesełkowe. Wszystkie wyciągi są znakomicie przygotowane, sztucznie zaśnieżane, ubijane ratrakiem, oświetlone, przy każdym znajduje się bufet czy karczma, wszystkie posiadają duże parkingi.
Piękne położenie, wspaniałe widoki, dobrze rozwinięta baza turystyczna Białki, zachęcają do spędzania tu czasu wolnego.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża