Artykuły

Wyjeżdżamy z rodziną na urlop w góry

Często wyjazd na urlop w górach z całą rodziną jawi nam się jako koszmar.

Biegające wszędzie pociechy, konieczność zorganizowania im czasu – nici z odpoczynku i białego szaleństwa. Tymczasem kilka dni wspólnie spędzonych w górach może być niezapomnianą przygodą, która wzmocni nasze organizmy i rodzinnego ducha.

Góry dla całej rodziny
Nawet jeśli nasze dzieci niewiele zapamiętają z całej wyprawy, górski bakcyl może pozostać w nich do końca życia. A nawet gdy takowego nie zaszczepimy, wypoczynek w górach jest po prostu zdrowy. Tamtejszy klimat jest bardzo korzystny zwłaszcza dla dzieci z astmą, alergią wziewną czy niedokrwistością. W górach zwiększa się apetyt, organizm jest lepiej dotleniony i następuje poprawa w funkcjonowaniu dróg oddechowych. Częste zmiany pogody hartują organizm małego turysty o ile oczywiście rodzice są na nie przygotowani.

Maluch na szlaku
Czyste, ostre powietrze, częste zmiany temperatury oraz zmiany ciśnienia hartują organizm młodego turysty. Oczywiście należy pamiętać o tym by ubierać dzieci stosownie do pogody. Wybierając się na górski szlak nie zapominajmy o ubraniu dziecka na cebulkę, co pozwoli reagować na zmiany warunków atmosferycznych. W plecaku powinna znaleźć się czapka z daszkiem, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czekolada i krem przeciwsłoneczny z faktorem 40+. Na szlaku pamiętajmy, że dzieci mają o wiele słabszą kondycję – to one powinny nadawać tempo.

Dlatego też nie wybierajmy zbyt forsownych i długich tras. Celem pierwszej wyprawy powinny być raczej niskie góry, np. Beskidy lub Gorce. Wspólne wyprawy są możliwe nawet z niemowlakami, jeśli jesteśmy wyposażeni w odpowiednie nosidełko. Wówczas wybierajmy niższe partie gór, bowiem powyżej 1200 m n.p.m. stężenie tlenu jest stosunkowo niskie, a nasłonecznienie niebezpieczne dla maluchów.

Nocleg w górach dla całej rodziny
Coraz więcej właścicieli pensjonatów i hoteli przygotowuje specjalne, rabatowe ofert dla całych rodzin lub darmowe dostawki dla najmniejszych. Szukając noclegu warto również zwrócić na infrastrukturę dostosowaną do pobytu rodziny z małymi dziećmi. Wózkownie, przebieralnie, wyposażenie jadalni w specjalne stoliki i zastawę stołową, skwer z placem zabaw. Istotna jest również lokalizacja – jeśli podróżujemy z dziećmi, dotarcie do wyciągu narciarskiego położonego z dala od naszego ośrodka może być bardzo uciążliwe.

Możliwości spędzania wolnego czasu
Jeśli już wiemy, jak przygotować się na wyjazd cała rodziną i wybraliśmy komfortowy nocleg, czas zastanowić się, jak spędzić wolny czas, którego na urlopie jest aż nadto. Możliwości jest wiele. Zimą wspólne lepienie bałwana i wojny na śnieżki, kulig zakończony ogniskiem. Jeśli jesteśmy zapalonymi narciarzami, nadarza się idealna okazja, by nauczyć naszych pociech podstaw jazdy na nartach lub snowboardzie.

Można wybrać się cała rodziną do basenów geotermalnych, a także kina, teatru lub muzeum, których przecież nie brakuje w polskich górach. A jeśli potrzebujemy chwili intymności, w każdym dobrym hotelu lub pensjonacie znajdzie się specjalny pokoik dla dzieci, w którym wykwalifikowany opiekun zajmie się naszą pociechą. A my będziemy mieli chwilę dla siebie…

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia