Artykuły

Wczasy odchudzające, czyli wypoczynek z dietą

Wakacje to najlepszy moment, aby zadbać o swoje ciało. Zwłaszcza, jeśli w ciągu roku nie mamy na to czasu i okazji.

Wczasy nie muszą oznaczać wylegiwania się na plaży i codziennych uczt w lokalnych knajpach. Równie dobrze można je spędzić aktywnie i przy okazji zrzucić parę zbędnych kilogramów, co sprawi, że będziemy lepiej wyglądać, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jak się do tego zabrać?

Jednym ze sposobów jest samodzielne zapewnienie sobie odchudzających wakacji. Wymaga to dużo determinacji i silnej woli, ale nie jest niewykonalne. Nie oznacza to, że musimy w pełni rezygnować ze smakowania specjałów lokalnej kuchni. Nadal możemy z tego korzystać, pamiętając jednak o umiarze. Najważniejszym jednak jest, abyśmy byli w ruchu. Żaden inny okres w ciągu roku nie sprzyja tak fizycznej aktywności jak wakacje. Zwykłe pływanie w morzu lub basenie hotelowym przez pół godziny pozwala na spalenie około 250 kalorii. Wykonywanie nawet drobnych ćwiczeń każdego dnia pozwoli nam się zrelaksować, zmniejszy ryzyko schorzeń serca, pozwoli lepiej sypiać i wzmocni kręgosłup, nie wspominając już o korzyściach natury psychologicznej.

Na wakacjach ważne jest, abyśmy ograniczyli przemieszczanie się samochodem do minimum. Jeździmy nim tylko wtedy, gdy pokonanie danej odległości pieszo jest niemożliwe. Długotrwałe spacerowanie z pewnością przyczyni się do straty na wadze i wyrobienia sobie dobrej kondycji. Oczywiście możemy to połączyć ze zwiedzaniem okolicznych miast, ale największym wyzwaniem, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie, będą wędrówki po górach. Spacery po wyboistych terenach pozwolą nam na wzmocnienie mięśni i powiększenie odporności organizmu na wysiłek fizyczny.

Jeżeli szczególnie zależy nam na zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, połączmy wakacje ze sportem, który lubimy i który będzie nam sprawiał przyjemność. Dla jednych będzie to rower, czy wycieczki nordic walking dla innych – taniec albo joga. Gdy zdecydujemy się na dziedzinę, która pozwala nam czerpać radość z wysiłku, a do tego wybierzemy ładną lokalizację, odchudzanie może okazać się prawdziwą przyjemnością.

Gdy brakuje nam motywacji do samodzielnej pracy nad sobą albo zależy nam na intensywniejszym wysiłku, warto zastanowić się nad wyjazdem w pełni zorganizowanym. Obecnie ośrodków posiadających w ofercie wczasy odchudzające jest mnóstwo i są rozsiane praktycznie po całej Polsce. Proponowane przez nie programy są naprawdę ciekawe i profesjonalnie zaplanowane. Wbrew pozorom taki sposób spędzenia wakacji to nie tylko propozycja dla osób borykających się z problemem otyłości. Każdy, komu zależy na poprawie swojego zdrowia i samopoczucia, powinien się zastanowić nad takim wyjazdem.

Przy wyborze odpowiedniego miejsca, poza samą lokalizacją, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze będzie to wyposażenie samego ośrodka. Najlepszym rozwiązaniem będzie hotel połączony ze spa, wyposażony w sprzęt oraz specjalne sale do ćwiczeń. Biorąc pod uwagę nasze indywidualne preferencje dotyczące sportu, możemy wybrać ośrodek wyspecjalizowany w danej dziedzinie i odpowiednio do tego przystosowany – np. obiekt połączony ze stadniną koni, kortem tenisowym, organizujący spływy kajakowe, intensywne kursy tańca albo jogi czy też wycieczki rowerowe. Poziom zaawansowania nie ma tutaj żadnego znaczenia – tego typu obiekty zawsze posiadają oferty kursów zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych.

Oprócz tego istnieje wiele ośrodków wczasowych o charakterze uniwersalnym, posiadających basen, siłownię, sale gimnastyczne do fitnessu, boiska, sauny, a nawet zaawansowany sprzęt medyczny. Inną istotną kwestią, z którą należy się zaznajomić przed dokonaniem wyboru, będzie kadra instruktorska i medyczna w danym obiekcie wypoczynkowym.

Najbardziej profesjonalne ośrodki oferują pomoc nie tylko ze strony specjalistów rekreacji ruchowej, lecz także fizjoterapeutów, dietetyków i specjalistów odnowy biologicznej. Posiadają one w swojej ofercie zarówno różne rodzaje aktywności fizycznej, jak i różne zabiegi wspomagające odchudzanie, modelujące sylwetkę albo oczyszczające organizm. Często pozwalają również wybrać odpowiednią dietę, którą możemy konsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Dodatkową atrakcją są różnorodne zabiegi kosmetologiczne oraz relaksacyjne.

oprac. Paulina Matuszewska