Artykuły

Wakacje z noworodkiem – gdzie jechać?

Młodzi rodzice wcale nie muszą rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Pierwszy wyjazd z maluszkiem z pewnością sprawi nam wiele radości pod warunkiem, że będziemy do tego odpowiednio przygotowani.

W pierwszym momencie myśl o wzięciu noworodka na wakacje może wywołać u rodziców pewne obawy. Często nie są oni pewni czy poradzą sobie z maleństwem podczas podróży i czy w miejscu, do którego pojadą, będą odpowiednie warunki.Wbrew pozorom jednak nie ma przeciwwskazań, żeby brać na wakacje dziecko w wieku niemowlęcym (jednak zawsze musi mieć ono powyżej trzech miesięcy). W pierwszych miesiącach życia maluszek jeszcze nie raczkuje i zazwyczaj jest karmiony piersią, dzięki czemu nie trzeba się martwić kwestią kupna i przygotowania jedzenia. Latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, dziecku nie potrzeba zbyt wielu ubranek, nie musimy więc brać ze sobą przesadnie dużej liczby dodatkowych okryć.

Najlepsze czas i miejsce na wyjazd z maluszkiem

Przed wyjazdem jednym z najważniejszych kroków, które podejmiemy będzie wybór odpowiedniego terminu oraz miejsca na spędzenie wakacji. Pierwsza kwestia jest istotna z tego względu, że zatłoczone kurorty w szczycie sezonu nie będą stanowiły najlepszych okoliczności na wyjazd z małym dzieckiem. Lepiej wybrać moment poza sezonem – taki, w którym wciąż możemy się cieszyć słońcem, ale jednocześnie nie będziemy otoczeni wielką zgrają turystów.

Kluczową sprawą będzie wybranie dogodnego miejsca. W tym przypadku lepiej unikać dużych miast i popularnych miejscowości turystycznych. Należy pamiętać, że aby wakacyjny wyjazd przysłużył się zdrowiu i kondycji naszego dziecka, najlepszym rozwiązaniem będzie wieś lub niewielkie miasteczko oddalone od wielkomiejskiego zgiełku i ulicznych zanieczyszczeń – innymi słowy; miejsce ciche i spokojne, które pozwoli nam na wypoczynek i bezpośredni kontakt z przyrodą.

Nie mniej ważnym będzie wybór odpowiedniego ośrodka wczasowego. Obecnie istnieje wiele obiektów przystosowanych dla rodzin z dziećmi, zarówno wśród hoteli, jak i kwater prywatnych. Z reguły są one zaopatrzone we wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak przewijaki czy łóżeczka dla niemowląt. Taki wybór z pewnością pozwoli nam uniknąć przypadkowych, hałaśliwych sąsiadów, a czasem także – nawiązać nowe, ciekawe znajomości z innymi młodymi rodzicami.

Środek transportu

Najwygodniejszym środkiem lokomocji będzie oczywiście własny samochód. Pozwoli wam samodzielnie ustalić czas i miejsce postojów. Niemowlę zawsze podróżuje w foteliku albo gondoli, jednak pamiętajmy, że nie powinno ono spędzać w jednej niezmienionej pozycji czasu dłuższego niż dwie godziny, więc w przypadku dalszych wypraw częste postoje będą konieczne. Kolejną rzeczą, o której młodzi rodzice powinni pamiętać, będzie nosidełko oraz inne sprzęty i przedmioty potrzebne do codziennych spacerów z dzieckiem, odpowiedniej jego pielęgnacji i ochrony.

Z noworodkiem nad morze

Wczasy nad morzem z naszą małą pociechą to dobry wybór, jeśli chcemy zapewnić mu zdrowy wypoczynek. Pozytywny wpływ na zdrowie dziecka będzie miało nadmorskie powietrze, bogate w jod i inne minerały, niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. W tym przypadku jednak musimy mieć na uwadze kilku ważnych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej ochrony dla skóry dziecka, niezależnie od tego, czy wybieramy się na plażę czy na zwykły spacer w okolicy morza.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie posiadanie parasola lub namiotu plażowego, który pozwoli stworzyć wystarczającą ilość ocienionego miejsca na czas plażowania. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, dlatego zawsze należy unikać przebywania na plaży w godzinach szczytowego nasłonecznienia (między godzinami 11:00 a 15:00) i przy każdym wyjściu na spacer trzeba dbać o ochronę skóry dziecka.

Z noworodkiem w góry

Wyjazd z niemowlęciem w góry jest szczególnie polecany przez lekarzy-pediatrów. Klimat panujący w górach bardzo dobrze wpłynie na drogi oddechowe naszego maleństwa. Tutaj jednak musimy zapomnieć o zbyt skomplikowanych, dalekich trasach, na rzecz tych prostszych i krótszych szlaków położonych nieco niżej. Dobrym wyborem będą np. Beskidy lub Bieszczady.

Zawsze pamiętajmy o dobrym zaopatrzeniu się przed taką wyprawą. Nosidełko powinno być wyposażone w daszek chroniący przed nasłonecznieniem oraz specjalną osłonę przeciwdeszczową. Zawsze ubierajmy nasze maleństwo stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Lepiej unikać spacerów w wietrzne dni. Jeśli zamierzamy się wybrać w dłuższą pieszą wędrówkę, pamiętajmy o robieniu częstych przerw, które pozwolą zmienić pozycję naszego maleństwa i sprawdzić czy nie jest mu zbyt chłodno lub zbyt gorąco.

oprac. Paulina Matuszewska