Artykuły

Uzdrowiskowy i aktywny Krasnobród

Na malowniczym Roztoczu, w otoczeniu pięknych krajobrazów znajduje się miejscowość o charakterze uzdrowiskowym i wypoczynkowym. Krasnobród ma do zaproponowania odwiedzającym go turystom atrakcje historyczne i wspaniałe walory przyrodnicze. W połączeniu stwarzają znakomite warunki do odpoczynku o każdej porze roku.

Historia Krasnobrodu w zabytkowych murach

Poznawanie Krasnobrodu można rozpocząć od zwiedzania obiektów, będących świadectwem dawnych dziejów miejscowości. Miłośnicy architektury sakralnej powinni obrać kierunek na barokowy kościół połączonego z klasztorem. Ich wnętrza zdobią wspaniałe obrazy i rzeźby, a cenne przedmioty liturgiczne można zobaczyć w Muzeum Sztuki Sakralnej.

Ciekawym i oryginalnym obiektem jest również Kaplica na Wodzie, do której prowadzi aleja kasztanowa, będąca pomnikiem przyrody. Budowle tworzące to niezwykłe miejsce, wsparte są na betonowych słupach i połączone drewnianym pomostem. Woda pod kaplicą uważana jest przez miejscową ludność i przybywających pielgrzymów za posiadająca właściwości lecznicze.

Dawną kulturę Krasnobrodu można odkryć w Krasnobrodzkim Muzeum Parafialnym, posiadającym cztery stałe ekspozycje. Zgromadzono w nim nieużywany już sprzęt gospodarczy i domowy, a także efekty garncarskiego rzemiosła. Ponadto można w nim zobaczyć skamieniałości roślin i zwierząt, a także poznać faunę i florę Roztocza.

Uzdrowiskowy i aktywny Krasnobród

Krasnobród to również głęboko zakorzenione tradycje uzdrowiskowe, sięgające XIX wieku. Jednak dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku podjęto działania, które miały na celu utworzenie uzdrowiska. Obecnie oprócz wód pod Kaplicą na Wodzie, funkcjonowanie krasnobrodzkiego sanatorium opiera się również na 40 źródłach wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz.

Osoby spragnione aktywności fizycznej mogą udać się na wyprawę pieszą lub rowerową wzdłuż wyznaczonych tras przebiegających przez najbardziej urokliwe zakątki Ziemi Krasnobrodzkiej. Dużą atrakcją dla osób lubiących nowe wyzwania będzie wizyta w parku linowym, w którym można spróbować swoich sił na kilkunastu trasach o zróżnicowanym poziomie trudności.

Krasnobród będzie również doskonałą bazą wypadową do organizacji wycieczek pod Roztoczu, podczas których można poznać Zwierzyniec, Zamość czy pełen zabytków Lwów, oddalony o niewiele ponad 100 km. Z kolei relaks na łonie natury zapewni wędkarstwo lub grzybobranie. Okoliczne zalewy i stawy, jak również kompleksy leśne są bardzo zasobne, w związku z czym trofea i zbiory z pewnością będą imponujące.

Krasnobród zimą

Zimą Krasnobród, pokryty białym puchem, z otwartymi ramionami czeka na miłośników szaleństwa na stoku. Amatorzy sportów zimowych mają do dyspozycji liczne stoki, spośród których największa popularnością cieszy się wyciąg narciarski na Górze Chełmowej.

Trasy zjazdowe w razie potrzeby są dośnieżane, natomiast oświetlenie stoku umożliwia korzystanie z niego również wieczorem. Świetną propozycją na spokojniejsze spędzenie drugiej części dnia będzie także przejażdżka kuligiem z pochodniami, której trasa wiedzie przez leśne kompleksy i malownicze wąwozy.

Krasnobród będzie znakomitym miejscem do wypoczynku zarówno dla miłośników zabytków i historii, chcących polepszyć swoje samopoczucie, jak również dla amatorów aktywnego wypoczynku. A co najważniejsze – o każdej porze roku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. MaKa (wikimedia commons)