Artykuły

Turystyka konna w Polsce

Rozwiane w pełnym galopie włosy, tętent końskich kopyt i obcowanie z naturą.

Konie wracają do łask, nie tylko jako symbol materialnego statusu. Coraz popularniejsza staje się w Polsce turystyka konna.

Nostalgia czy biznes
Polacy mają niesłychany sentyment do koni. Dzieje naszego kraju są mocno związane z tymi zwierzętami, kojarzą się z niezwyciężoną husarią i bohaterskimi kawaleryjskimi szarżami. Dziś te tradycje podtrzymują liczne grupy rekonstrukcyjne, a dla wielu zapalonych hobbystów konie to wręcz sposób na życie. Te szlachetne zwierzęta wracają jednak do łask dzięki dynamicznemu rozwojowi masowej turystyki konnej. Hodowane w Polsce okazy cieszą się renomą na całym świecie. Podczas targów w Janowie Podlaskim miejscowe araby osiągają zawrotne ceny, w setkach tysięcy i milionach euro. Konie to jeden z naszych towarów eksportowych. Trzeba więc przyznać, że mamy na czym jeździć.

Stadniny jak grzyby po deszczu
Jest też gdzie oddawać się swojej pasji. Ośrodki jeździeckie i stadniny znajdują się w każdym zakątku kraju, od okolic metropolii po mniej i bardziej popularne ośrodki turystyczne. Dzięki popularyzacji jazdy konnej staje się ona świetną alternatywą dla zwyczajowych sposobów na spędzenie wakacji: morskich kąpieli, spacerów czy górskich wędrówek.

Konie z powodzeniem konkurują ze sportami ekstremalnymi, jak choćby jazdą na quadach. Jest to więc potężny biznes i źródło zarobku, który dostrzega coraz więcej przedsiębiorców. Według branżowych serwisów w Polsce znajduje się od 700 do 900 ośrodków jeździeckich i około 250 hodowli koni. Najwięcej z nich znajduje się w województwach mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i pomorskim, czyli tam, gdzie mieszkańców stać na tę, jakby nie patrzeć, kosztowną rozrywkę.

Coraz więcej końskich szlaków
Jazda na maneżu jest dobra tylko na początek. Największą frajdę daje dopiero jazda w terenie. Z tym bywa jednak ciężko. Według ustawy konno nie można na przykład wjeżdżać do lasów państwowych, zajmujących niemal 30 proc. powierzchni kraju. Choć ostateczna decyzja należy do nadleśnictw, leśne ostępy udostępnił jeźdźcom dopiero PTTK, organizując Komisję Turystyki Jeździeckiej.

Dzięki nadzorowanej przez nią pracy setek wolontariuszy w Polsce wytyczonych jest 3,2 km szlaków jeździeckich oznaczonych kolorową kropką w białym kwadracie. Większość z nich to krótkie trasy wokół miejscowości turystycznych, które objechać można w kilka godzin. Prężnie rozwija się jednak sieć szlaków przekrojowych, których pokonanie oznacza kilka lub nawet kilkanaście dni jazdy. Wymagające, górskie trasy to choćby Transbeskidzki, liczący 600 km długości czy Sudecki mający 360 km. Łatwiejsze, zwłaszcza dla początkujących, są na przykład szlak Świętokrzyski (400 km) czy Pojezierza Drawskiego (170 km).

Kosztowne hobby
Większość ośrodków czy gospodarstw agroturystycznych oddzielnie liczy noclegi i wynajem koni. Godzina jazdy w terenie kosztuje 30 – 40 zł i to od nas zależy, ile spędzimy w siodle. Zorganizowane kilkudniowe rajdy konne to wydatek rzędu 300 – 700 zł. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie konia na kilka dni, co kosztuje 150 – 200 zł za dobę. Ceny w sezonie zimowym są nawet o połowę mniejsze. Jeśli ktoś jest prawdziwym traperem, może sporo zaoszczędzić i przeżyć niezapomnianą przygodę.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. stockvault