Artykuły

Tramwajowa Linia Turystyczna w Szczecinie

Podróżowanie może przybierać rozmaite formy. Głównym celem wyjazdu może być słodkie lenistwo na jednej z europejskich plaż, pełne emocji sportowe zmagania lub poznanie nowych miejsc pod względem historycznym i kulturowym. Jednak zwiedzanie kolejnych zabytków i odkrywanie historii danego miasta również niejedno ma imię, a ponadto wcale nie musi być monotonne.

Szczeciński Tramwaj Turystyczny

Polskie miasta decydują się na wdrażanie rozmaitych rozwiązań i urozmaiceń, które będą atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla turystów. W Szczecinie jedną z takich propozycji jest możliwość zwiedzania miasta z perspektywy zabytkowego tramwaju, przemierzającego ulice stolicy Pomorza Zachodniego. Trasa została opracowana tak, aby podczas jazdy można było zobaczyć najciekawsze obiekty w mieście.

Atrakcje na początku trasy

Historyczny tramwaj rozpoczyna swój kurs z przystanku Dworzec Główny, skąd wyrusza w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 14:33 i 15:33. Pierwszym wyróżnianym na trasie zabytkiem jest już sam budynek dworca, który powstał w 1900 roku, jednak warto dodać, że linia kolejowa łącząca Szczecin z Berlinek istniała już od 1843 roku.

W następnej kolejności turyści będą mieli okazję zobaczyć neogotycki gmach Poczty Głównej z początku XX wieku z bogato zdobioną fasadą oraz Bramę Portową, czyli pozostałości po murach obronnych, które niegdyś otaczały miasto. Brama Portowa została zaprojektowana w latach 1724-1740, a na elewacji znajduje się między innymi bóg Odry i panorama miasta.

Bliżej centrum…

Wśród najciekawszych obiektów, które można podziwiać na trasie, wyróżnia się także budynki Muzeum i Klubu 13 Muz, pochodzących z XVIII wieku i przebudowanych w XIX wieku. Historyczną atrakcję stanowi również barokowy Pałac Sejmu Stanów Pomorskich z pierwszej połowy XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe oraz sale wystawowe.

Uwadze turystów nie powinna umknąć też Brama Królewska, która podobnie jak Brama Portowa, stanowi pozostałości po obwarowaniach miejskich. Miłośników architektury z kolei zainteresuje Plac Grunwaldzki, którego projekt był dziełem G. E. Haussmanna, twórcy przebudowy Paryża. Miejsce to wyróżnia się charakterystycznym gwiaździstym układem zabudowy i rozchodzących się od niego ulic.

Kamieniczki, wille i osiedla

Trasa zabytkowego tramwaju przebiega również Aleją Wojska Polskiego, będącą jednocześnie najdłuższą ulicą w Szczecinie, liczącą ponad 8 kilometrów. Wzdłuż niej ciągną się secesyjne kamieniczki, obecnie bardzo często zaadaptowane na obiekty użyteczności publicznej. Zbliżając się do jeziora Głębokiego, zabudowę tworzą przede wszystkim mieszczańskie wille.

Linia turystyczna obejmuje także dzielnicę Pomorzany, będącą typowym osiedlem miejskim z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Na jej terenie znajduje się browar Bosman, założony w połowie XIX wieku, a ponadto dawny budynek gazowni. Historyczny tramwaj kończy kurs w zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ulicy Kolumba, wybudowanej w 1886 roku, w której obecnie znajduje się Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości.

Przygotowanie, opracowanie i wyznaczenie tramwajowej linii turystycznej to z pewnością bardzo dobry pomysł na urozmaicenie wizerunku miasta z punktu widzenia osób je odwiedzających. Przejażdżka historycznym pojazdem to też ciekawy sposób na poznanie dziejów miasta i najwspanialszych jego zabytków w atmosferze, jaka niegdyś panowała na ulicach Szczecina każdego dnia.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons