Artykuły

Szlaki rowerowe w Wielkopolsce

Dodano: 2012-03-08

Wielkopolska to ogromna połać pól, lasów i pojezierzy upstrzona szlacheckimi dworkami, pałacykami i wiatrakami przy wsiach.

Aby poczuć klimat tego regionu nie należy ograniczać się do Poznania czy Gniezna. Nawet zresztą te atrakcje warto zwiedzać z perspektywy siodełka. Jak jeździć rowerem po Wielkopolsce?

Wielkopolska ma świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Jest płaska jak stół, pełna świetnych krajobrazów, a gęsty system dróg sprawia, że nietrudno znaleźć dobrze utrzymaną szosę, na której rowerzystów nie będą straszyć samochody lub ciężarówki. W końcu lat 90. ubiegłego stulecia tamtejszy Urząd Marszałkowski podjął się stworzenia wojewódzkiej sieci szlaków rowerowych. Dziś liczy ona ponad 1,5 tys. km i składa się na nią kilka tras.

Piastowski Szlak Rowerowy to pierwsza trasa turystyczna dla jednośladów wytyczona w Wielkopolsce (działa od 1994 roku). Patrząc przez pryzmat atrakcji na liczące nieco ponad 100 km trasie, można powiedzieć, że ma ona zacięcie historyczne – Gniezno czy Ostrów Lednicki to miejsca niesłychanie ważne dla początków naszej państwowości. Szlak rozpoczyna się w Poznaniu, okalając lewobrzeżną część Starego Miasta, Ostrów Tumski oraz Fort Winiary, swego czasu największą twierdzę artyleryjską w Europie. Dalej przebiega przez Ostrów Lednicki, Pobiedziska (ze Skansenem Miniatur), Gniezno aż do wsi Izdby.

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania to licząca 160 km pętla okalająca miasto. System dopełniają liczące 120 km szlaki dojazdowe do miasta. Na trasie znajduje się m.in. okazały zamek w Kórniku czy Jezioro Maltańskie oraz wiele okolicznych, malowniczych wsi. Część szlaku przebiega przez poligon w Biedrusku – będąc w okolicy należy zachować szczególną ostrożność.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa łączy północy i południowy skraj województwa wielkopolskiego. Jej centralnym punktem jest Poznań, najłatwiej na TTR dostać się z Pierścienia Rowerowego. Odcinek północny ma 200 km i wiedzie przez Szamotuły i Piłę do miejscowości Okonek. Wzdłuż trasy dominują lasy Puszczy Noteckiej, jeziora i rzeki (m.in. Gwda). Odcinek południowy o długości 280 km prowadzi przez Środę Wielkopolską, Kalisz i Ostrzeszów do Siemianic. Podczas jazdy podziwiać można typowo wielkopolskie krajobrazy – połacie pół upstrzone drewnianymi, zabytkowymi wiatrakami oraz liczne dworki, pałace i kościoły będące częścią zabudowy starych miasteczek.

Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzi z Poznania na południe, gdzie tworzy pętlę. Cała trasa liczy sobie niemal 250 km. Nazwa szlaku pochodzi od licznych ziemiańskich dworków, które można zobaczyć na jego trasie. Wiedzie on m.in. przez Kościan, Leszno, Rawicz, Lubiń i Gostyń.

Nadwarciański Szlak Rowerowy przebiega wzdłuż brzegów Warty. Odcinek wschodni liczy 250 km i prowadzi z Poznania do zbiornika Jeziorsko. Część zachodnia natomiast ma 122 km długości i wiedzie ze stolicy województwa do Międzychodu. Odcinek wschodni przebiega przez parki krajobrazowe: Rogaliński, Żerkowsko-Czeszewski i Nadwarciański. Na zachodzi szlak przecina rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar oraz Sierakowski Park Krajobrazowy.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia