Artykuły

Szlak Piastowski – co warto zobaczyć?

Szlak Piastowski należy do najpopularniejszych rodzimych tras turystycznych.

Na szlaku znajdują się będące kolebką polskiej państwowości grody piastowskich władców, od Poznania po Biskupin. Jakie atrakcje turystyczne znajdują na Szlaku Piastowskim?

Dwa lub cztery koła

Trakt przebiega przez województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Jego punktem centralnym jest Gniezno, od którego odchodzą dwie pętle w stronę Poznania oraz Inowrocławia. Szlak ma odtwarzać cykliczne przeprowadzki piastowskich władców i ich dworów pomiędzy okolicznymi grodami o stołecznym statusie. Szlak najlepiej zwiedzać na rowerze, choć popularne jest także pokonywanie go autokarami przez zorganizowane grupy.

Z Poznania do Gniezna

Formalnie za początek trasy uznaje się Poznań. Wśród wielu zabytków stolicy Wielkopolski, Szlak Piastowski każe zwrócić uwagę na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się domniemane groby polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dalej trasa wiedzie na południowy-wschód przez Swarzędz z unikalnym skansenem pszczelarskim, Gułtowy XVIII-wiecznym kościołem i barokowo-klasycystycznym Pałacem Bnińskich aż do Giecza, jednym z najważniejszych grodów piastowskich, w którym oglądać można romański kościół. Następnie szlak odbija na północ, by przez Czerniejewo z klasycystycznym pałacem położonym w okazałym ogrodzie dotrzeć do Gniezna.

Biskupin i wąskotorówka

Gniezno to pierwsza polska stolica, której najcenniejszym zabytkiem jest katedra z „Drzwiami Gnieźnieńskimi” i relikwiami św. Wojciecha. Jadąc dalej na północ mijamy Rzym, gdzie znajdowała się legendarna karczma, w której Twardowski spotkał się z diabłem. W niewielkiej Gąsawie odbył się w XIII wieku zjazd książąt piastowskich, dziś znajduje się tu zabytkowy kościół.

Z Gąsawy niemal widoczne są mury słynnego skansenu w Biskupinie, rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego miasta. Ludy łużyckie przebywały na półwyspie wychodzącym w Jezioro Biskupińskie w VIII wieku. Nieodległa Wenecja to ruiny zamku z połowy XIV wieku i arcyciekawe Muzeum Kolejki Wąskotorowej, którą w sezonie można dojechać do pobliskiego Żnina z muzeum etnograficznym w okazałej baszcie.

Kruszwickie legendy

Ze Żnina szlak wiedzie na wschód przez Lubostroń z okazałym pałacem, nieopodal Kościelca Kujawskiego z jednym z najstarszych romańskich kościołów w Polsce, aż do Inowrocławia. Malownicze uzdrowisko wita przede wszystkim zielenią i okazałą konstrukcją tężni, inhalujących atmosferę w okolicy. Następnie szlak odbija do położonej nad Gopłem Kruszwicy z legendarną Mysią Wieżą i dalej na zachód do Strzelna, które szczyci się romańską rotundą św. Prokopa. Stamtąd szlak wraca do Gniezna przez Mogilno z okazałym klasztorem benedyktyńskim, Duszno z ciekawą, murowaną kuźnią oraz Trzemeszno z okazałą bazyliką Wniebowzięcia NMP.

Miniatury w Pobiedziskach

Z Gniezna szlak wiedzie na zachód z powrotem do Poznania. Na trasie znajdują się Łubowo z malowniczym, drewnianym kościółkiem, Ostrów Lednicki z ruinami książęcego pallatium, w którym odbywały się pierwsze na polskich ziemiach chrzty i pobliskie Pola Lednickie, na których rokrocznie odbywają się popularne zjazdy młodzieży chrześcijańskiej. Miniaturki wszystkich najsłynniejszych zabytków Wielkopolski można natomiast zobaczyć w skansenie w Pobiedziskach.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia