Pomysły na polskie wakacje. Szlakiem morskich latarni.

Pomysły na polskie wakacje. Szlakiem morskich latarni.

Spędzasz wakacje nad polskim morzem? Wypoczynek na plaży możesz połączyć z odkrywaniem nadbałtyckich kurortów – to propozycja w sam raz na lato! Szczególną atrakcją jest Szlak Latarni Morskich, dzięki któremu zwiedzisz całe wybrzeże.

Dlaczego warto zdecydować się na taką wycieczkę? Wszystko zależy od punktu widzenia i preferencji – niektórych interesuje zabytkowa architektura, inni natomiast zachwycają się widokami, jakie rozciągają się ze szczytów latarni morskich. Wiele z nich stało się symbolami miast, w których je wybudowano i właśnie to przyciąga turystów.

Oprócz tego latarnie morskie kojarzą się z bezpiecznym powrotem do domu, stanowią więc miłe naszym sercom miejsca. Czemu więc nie poznać ich lepiej, ciesząc się przy okazji szumem fal i złocistym piaskiem plaż? Zapraszamy na Szlak Latarni Morskich!

 

Latarnie morskie – gdzie ich szukać?


Szlak Latarni Morskich biegnie wzdłuż całego wybrzeża, rozpoczyna się w Krynicy Morskiej, a kończy w Świnoujściu. To aż 500 kilometrów, dlatego odwiedzenie wszystkich miejsc na pewno zajmie kilka dni – wszystko zależy od środka lokomocji jaki wybierzesz i tego, jak długo zatrzymasz się w wybranych miejscowościach.

Nie wszystkie latarnie morskie są udostępnione zwiedzającym – tak jest na przykład w Porcie Północnym w Gdańsku czy w Jastarni. Na szczęście pozostałe obiekty są otwarte dla turystów, a w niektórych stworzono nawet wystawy i ekspozycje pozwalające lepiej zrozumieć rolę, jaką pełniły przez dziesiątki lat.

 

Te miejsca musisz odwiedzić!


Jakie miejscowości na szlaku koniecznie trzeba odwiedzić? Zachęcamy, by uwzględnić wszystkie!

 

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Krynica Morska jest jednym z najpopularniejszych kurortów, kuszących turystów atrakcjami. To również miasto, które ma czynną latarnię morską udostępnioną zwiedzającym. Jest to już druga budowla tego typu w mieście – pierwsza powstała w 1895 roku, ale została zniszczona pod koniec drugiej wojny światowej. Znana obecnie wieża powstała na początku lat 50. XX wieku. Z jej szczytu widać nie tylko panoramę miasta, ale również Frombork i Tolkmicko, znajdujące się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego.

 

Latarnie morskie w Gdańsku

W Gdańsku znajdują się dwie latarnie morskie – w Porcie Północnym oraz Nowym Porcie. W pierwszym przypadku nie zwiedzisz jej wnętrza, ale według wielu publikacji niewiele stracisz. Jest to bowiem budynek pochodzący z lat 80. XX wieku, który nie wyróżnia się niczym na tle innych. Lepiej wybrać się do Nowego Portu, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia morska oddana do użytku w 1894 roku. Uważana jest nawet za jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu! Zobaczysz tam między innymi dawne urządzenia optyczne, wystawę dotyczącą latarnictwa morskiego oraz kulę czasu. Z jej szczytu obejrzysz cały port, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Warto wiedzieć, że właśnie z tej latarni 1 września 1939 roku padły strzały, które stanowiły sygnał do ataku dla pancernika Schleswig-Holstein.

 

W Gdańsku jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania, dlatego koniecznie zatrzymaj się tam na dłużej! Wejdź i zobacz: Noclegi w Gdańsku

 

Latarnia morska w Sopocie

Latarnia morska w Sopocie stanowi jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta. To właśnie ze znajdującego się tam punktu widokowego pochodzą przepiękne zdjęcia sopockiej plaży i znajdującego się zaraz obok molo. Co ciekawe, latarnia morska to tak naprawdę przebudowany komin Instytutu Balneologicznego! W latach 50. XX wieku przykryto go dachem i zamontowano światło, które pomagało żeglarzom bezpiecznie zawinąć do portu.

 

Latarnia morska w Helu

W Helu znajduje jedna z bardziej znanych polskich latarni morskich. Powstała w 1942 roku, ale tradycje związane z latarnictwem na półwyspie sięgają czasów średniowiecza. Światło pomagało żeglarzom ominąć występujące w tym rejonie mielizny. Helska latarnia udostępniona jest do zwiedzania, a na jej szczyt wiodą bardzo strome schody.

 

Latarnia morska w Jastarni

Tę latarnię zobaczysz tylko z zewnątrz. To charakterystyczna wieża pomalowana w biało-czerwone pasy. Jej wysokość to nieco ponad 13 metrów, co czyni ją jedną z najniższych latarni morskich na polskim wybrzeżu.

 

Jeśli chcesz spędzić kilka dni w tym mieście, już teraz zacznij rozglądać się za noclegami. Wejdź i zobacz: Noclegi w Jastarni

 

Latarnia morska na przylądku Rozewie

Przy tym miejscu na mapie trzeba postawić wykrzyknik! Bez przesady nazwiesz „uroczym” ten zakątek polskiego wybrzeża – latarnia znajduje się na klifie, a u jej stóp rozciągają piaszczyste plaże i cieniste wąwozy. Jest to teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. Latarnię wybudowano w 1823 roku, miała wtedy 21,3 metra wysokości, ale przez szybko rosnące drzewa, które zasłaniały jej światło, szybko trzeba było ją podwyższyć. W sumie „urosła” aż o 20 metrów!

Budynek udostępniony jest zwiedzającym, podczas wędrówki na szczyt można obejrzeć ekspozycję poświęconą latarnictwu, modele dawnych latarni morskich oraz izbę pamięci poświęconą Stefanowi Żeromskiemu. Pisarz znalazł tu natchnienie do napisania jednej ze swoich powieści zatytułowanej „Wiatr od morza”.


Latarnia morska Stilo

Na pewno kojarzysz tę latarnię – jej czarno-biało-czerwona elewacja przyciąga wzrok już z daleka. Poza tym usytuowana jest na wydmie otoczonej zielonym lasem. To bardzo charakterystyczny widok, często uwieczniany na fotografiach. Budowę wieży ukończono w 1906 roku, ma wysokość 34 metrów, jest szersza u podstawy, a potem stopniowo zwęża się ku górze. Turyści mogą wejść do środka, jednak latarnię udostępniono tylko do poziomu dolnej galerii.

 

Latarnia morska Czołpino

To idealny punkt widokowy na przepiękną panoramę Słowińskiego Parku Narodowego, latarnię zlokalizowano bowiem pomiędzy Łebą a Rowami. Wzniesiono ją na wysokiej wydmie, dzięki czemu światło było doskonale widoczne dla statków będących na morzu. Warto zadać sobie trud, by dotrzeć do Czołpina, gdyż budynek wygląda tak jak w 1875 roku, gdy zaświeciła po raz pierwszy. Latarnia morska przetrwała wojny, a dzięki renowacji udało się zabezpieczyć jej wieżę z czerwonej cegły. Jest również otwarta dla zwiedzających.

 

Latarnia morska w Ustce

Ustecka latarnia morska przypomina gotycki zameczek – wybudowano ją z czerwonej cegły, a niewysoka wieża kojarzy się z basztą. Wybudowano ją w 1892 roku przy wejściu do portu, miała ułatwić wejście statkom, które napotkały niesprzyjającą pogodę. Dzisiaj to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta – oczywiście udostępniona do zwiedzania.

 

Ustka to miasto, w którym warto zrobić dłuższy przystanek. Już teraz zobacz: Noclegi w Ustce

 

Latarnia morska w Jarosławcu

Kolejna na trasie latarnia morska znajduje się w Jarosławcuzabytkowy budynek na pewno wyróżnia się na tle zabudowań miasta. Wybudowano ją w 1838 roku, działała nieprzerwanie przez kolejne sto lat, jednak podczas wojny została poważnie zniszczona. Na szczęście zdołano ją odbudować, dzięki czemu nie tylko wskazuje drogę statkom, ale stanowi doskonały punkt widokowy. Z usytuowanej w samym centrum Jarosławca wieży można dobrze przypatrzeć się zarówno morskiej panoramie, jak widokom zielonej okolicy.

 

Latarnia morska w Darłowie

Darłowska latarnia morska została zbudowana przy ujściu Wieprzy, tuż przy wejściu do portu. Jej wysokość liczy 22 metry, a na szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm. Ostatni raz budynek był modernizowany w 1927 roku, gdy zyskał nową kondygnację. Przez dłuższy czas obiekt nie był udostępniany turystom, jednak teraz można wejść na galerię widokową. Przy kasie biletowej znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie również warto zajrzeć.

 

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska została wybudowana na płaskim, nadmorskim brzegu – to okrągła wieża z czerwonej cegły o wysokości 50 metrów. Jej światło wskazuje drogę żeglarzom nieprzerwanie od 1878 roku! Aby dostać się na szczyt trzeba pokonać 190 stopni, ale ten wysiłek zostanie nagrodzony. Z punktu widokowego roztacza się przepiękna panorama Bałtyku i okolicy, a przy dobrej pogodzie można dostrzec niedalekie kurorty jak Mielno czy Chłopy.

 

Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeska latarnia jest bardzo dobrze znana turystom wypoczywającym w tym mieście, znajduje się bowiem przy promenadzie spacerowej, niedaleko wejścia do portu. To również wdzięczny obiekt, który warto uwiecznić na fotografii. Koniecznie trzeba także wejść do środka, gdyż z tarasu widokowego rozciąga się widok na cały Kołobrzeg i jego okolice! Podczas zwiedzania latarni nie zapomnij obejrzeć ekspozycji Muzeum Minerałów, zajrzyj też do sali poświęconej historii budynku i fortu Unieście, w której znajdują się makiety innych polskich latarni morskich. A jeżeli chcesz odpocząć, to jedną z podziemnych sal zaadaptowano na tawernę!

 

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnię morską wybudowano tu na klifowym brzegu jeszcze w XIX wieku. Z tarasu widokowego usytuowanego na wysokości 37 metrów roztacza się widok nie tylko na Niechorze, ale również Rewal i inne okoliczne miejscowości. Będąc w tym miejscu warto zarezerwować czas, by odwiedzić pobliski Park Miniatur Latarni Morskich. Ta atrakcja podoba się każdemu – niezależnie od wieku.

 

Latarnia morska Kikut

Chociaż obiekt nie został otwarty dla turystów, to warto wybrać się tu na wycieczkę. Latarnia znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko letniska o nazwie Wisełka. Budynek powstał na bazie wieży orientacyjno-widokowej, jest też w pełni zautomatyzowany, stąd zakaz wejścia dla osób postronnych.

 

Latarnia morska w Świnoujściu

Świnoujście możesz pochwalić się najwyższą na polskim wybrzeżu latarnią morską. Jej wysokość to 65 metrów, więc widok z jej szczytu musi zapierać dech w piersiach! Co prawda, aby się nim nacieszyć, trzeba pokonać 300 stopni, ale czego się nie robi, by z wysokości zobaczyć majestatyczny Bałtyk i malowniczą deltę Odry. Latarnię wybudowano w 1857 roku, cudem nie uległa zniszczeniu podczas wojny i później, gdy niszczała od oparów z fabryki chemicznej… Na szczęście generalny remont uratował zabytek i dzisiaj cieszy oczy turystów, którzy każdego lata odwiedzają Świnoujście.

 

fot. Martin Sandera / iStcock

Następny artykuł Pogoda na koniec lipca 2019

Komentarze (2)

Pucek

Nie wierzę w wysokiej jakości noclegi organizowane prywatnie. Wiele razy się już naciąłem na jakieś niedogodności czego z kolei nie mogę powiedzieć o noclegach z biura Itaka. Tam zawsze hotele są naprawdę na bardzo wysokim poziomie i cała rodzina zadowolona.

Maksi

oczywiscie i 5 zl na konto wplynelo

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!