Статьи

Реклама

Zającówka

населенный пункт: Шклярска-Поремба

Цена от: 60PLN лицо

 

Объекты, которые могут Вас заинтересовать…

 

Szlak Latarni Morskich cz. 4

Добавлено: 07 Октябрь 2013

Kulturowy Szlak Latarni Morskich, który obejmuje polskie wybrzeże Bałtyku oraz przebiega przez granice dwóch województw promuje siedemnaście obiektów, które rozmieszczone są od Świnoujścia aż po Krynicę Morską.

Na skutek stale rozwijającej się technologii nawigacji, światła latarni straciły nieco na znaczeniu, dlatego też zwraca się na nie uwagę pod względem ich atrakcyjności turystycznej.

Na terenie województwa pomorskiego znajduje się dziesięć tego rodzaju obiektów, z czego aż osiem jest udostępnionych do zwiedzania. Stanowią one nierozłączny element krajobrazu Pomorza i wpisują się w dziedzictwo kulturowe tego regionu. Dziś latarnie morskie są dostępne dla zwiedzających, można poznać ich historię oraz podziwiać wspaniałe panoramy z ich tarasów widokowych.

Sopot

Będąc w Sopocie mało kto zainteresowany jest znajdującą się przy molo latarnią morską, która została wzniesiona jednocześnie z myślą o uczynieniu jej punktem widokowym. Konstrukcja powstała wraz z budową sopockiego zakładu balneologicznego w latach 1903-1904. Wieża o wysokości 30 metrów swoim wyglądem zupełnie odbiega od podobnych budowli na wybrzeżu, jest ona wkomponowana stylistycznie w architekturę przylegającego zakładu balneologicznego.

Gdańsk

W Porcie Północnym znajduje się wyjątkowa, bo najmłodsza latarnia morska na polskim wybrzeżu. Wybudowana w 1984 roku jest również najwyższą wieżą ze światłem nawigacyjnym w województwie pomorskim. Swoim wyglądem znacząco różni się od pozostałych obiektów tego typu i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Starszą latarnią na terenie miasta była wieża wzniesiona w Nowym Porcie. Ta konstrukcja wybudowana w 1894 roku była wzorowana na uznawanej wówczas za najpiękniejszą budowlę tego typu - latarni morskiej w Cleveland w stanie Ohio. Gdańszczanie wznieśli jej replikę - latarnię w kształcie ośmiokątnej wieży z ciemnoczerwonej licowanej cegły, której wysokość wynosi 27 metrów. Obecnie obiekt w Nowym Porcie udostępniony jest do zwiedzania, jednak nie służy już jako urządzenie nawigacyjne.

Krynica Morska

Pierwsza latarnia morska w Krynicy została wybudowana pod koniec XIX wieku, jednak nie przetrwała ona działań wojennych w 1945 roku. Kolejna budowla nawigacyjna powstała w tym miejscu dopiero w 1951 roku. Wieża wznosi się na wysokość 26,5 metra i ma stożkowy kształt. Na samej górze znajduje się taras widokowy udostępniony dla turystów, którzy mogą podziwiać wspaniałe panoramy obejmujące Bałtyk i Zalew Wiślany, a przy dobrej widoczności także Tolkmicko i  Frombork.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet