Artykuły

Szlak Latarni Morskich

Mimo, że sezon nad polskim morzem trwa dość krótko, bowiem ostatni turyści opuszczają nadbałtyckie plaże już pod koniec sierpnia, jesień nad Bałtykiem również może być interesująca.

Gdy słońce nie grzeje już tak mocno, a woda jest zbyt zimna na kąpiele, warto przyjrzeć się innym możliwościom spędzania wolnego czasu nad Bałtykiem. Jedną z ciekawych propozycji jest spacer szlakiem Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża. Długość całej trasy to aż 615 kilometrów, poczynając od Świnoujścia na Pomorzu Zachodnim po Krynicę Morską położoną na mierzei Wiślanej. Znajduje się tu wiele obiektów spełniających do dziś swoje funkcje nawigacyjne, ale wiele latarni jest nieczynnych, znajdują się w nich muzea, restauracje itp.

Latarnie morskie są do dziś nieodłącznym elementem morskiego krajobrazu oraz żeglarskich historii. Są symbolem bezpiecznej przystani i powrotów do domu, z czym związana jest ich pierwotna funkcja – nawigacji. Zwykle występują one w postaci wieży, pomalowanej w barwne pasy i wyposażonej w  światło nawigacyjne.

Świnoujście

Wybudowana w 1854 roku i uruchomiona trzy lata później, jest najwyższą latarnią morską w Polsce i jedną z najwyższych obiektów ceglanych tego typu w Europie. Sama wieża ma wysokość 64 metrów, a jej światło wznosi się na poziomie o cztery metry wyższym. Pierwotna konstrukcja miała kształt ośmioboku i wykonana była z  żółtej licowanej cegły. Z początkiem XX wieku latarnia wymagała przebudowy i zmiany materiału budulcowego na cegłę klinkierową, odporniejszą na warunki atmosferyczne. Od roku 2000 obiekt udostępniany jest do zwiedzania.

Niechorze

W letniskowej wsi Niechorze zabytkowa latarnia morska stanowi wspaniałą atrakcję dla wypoczywających tam turystów. Wznosi się ona wysokość 45 metrów i do dziś swym światłem nawiguje jednostki pływające po Bałtyku. Wybudowana w połowie XIX wieku na wysokim brzegu klifowym, przetrwała czasy II wojny światowej bez uszczerbku. Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać fantastyczne widoki z tarasu.

Kołobrzeg

Pierwsza latania morska w Kołobrzegu powstała już w 1666 roku, jednak jej pierwotna konstrukcja nie przetrwała do naszych czasów. W kolejnych wiekach budowlę ulepszano, aż wreszcie w 1909 roku wzniesiono latarnię ceglaną, która została kompletnie zniszczona w czasie działań wojennych. Obecna budowla o wysokości 26 metrów została wzniesiona w tym miejscu w 1945 roku, wykorzystując do tego zabudowania Twierdzy Kołobrzeg, które stanowiły fundament nowej konstrukcji. Również i ten obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Jarosławiec

Wybudowana w 1838 roku latarnia morska jest jedynym zabytkiem turystycznego Jarosławca. Wzniesiona z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła, posiada na wysokości 33 metrów balkon, z którego rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. W 1908 roku wymieniono piętnaście lamp zasilanych olejem rzepakowym na zasilanie elektryczne. W czasie II wojny światowej budowla została znacznie uszkodzona, choć już wkrótce po zakończeniu działań latarnia znowu zaczęła pełnić swą funkcje.

oprac. Joanna Terka, na zdjęciu: Latarnia Morska Niechorze (fot. wikimedia commons)