Artykuły

Romantyczny Lublin – gdzie wybrać się na randkę?

Poszukiwacze miejskiego gwaru i życia po godzinach mogą odbierać Lublin jako miejsce zaskakująco spokojne, jednak istnieje coś, czego nie można mu odmówić – jedyny w swoim rodzaju klimat.

Klimat ten tworzą zabytkowe kamienice, skupione na Starym Mieście – między Bramą Krakowską a Bramą Grodzką. Wieczorami nastrojowo oświetlone, sprzyjają długim spacerom, które swój koniec mogą mieć na zamkowym placu. Wydaje się więc naturalne, by zaprowadzić tam swoją królową…

Odwiedzający Stare Miasto mają możliwość zatrzymania się w wielu atrakcyjnych, przytulnie urządzonych lokalach, gdzie zamówić można najróżniejsze potrawy według własnego uznania i specjalności danego lokalu – od wykwintnych kolacji, przez potrawy staropolskie aż po różnego rodzaju desery. Przy ulicy Złotej uświadczymy klimatycznej kawiarni, z której usług skorzystać będziemy mogli zatrzymując się w patio wydzielonym pośród kamienic, otoczonym różnymi gatunkami kwiatów.

Tym co czyni Lublin miastem odpowiednim na romantyczną podróż jest również dający się wyczuć wschodni duch tego zakątka kraju, jak i jego mieszkańców. Wieczorne kontemplowanie walorów krajobrazowych, połączone oczywiście z walorami swojej drugiej połówki (lub kandydatki czy też kandydata na ową) upłynąć może nad wyraz miło, ponieważ Lublin to miasto nie tylko urokliwe, ale i dość bezpieczne.

Nie tylko Stare Miasto...
Również okolice rzeki Bystrzycy, a dokładniej biegnąca tam ścieżka rowerowo-spacerowa, stwarzają możliwości długich przechadzek. Ba, przechadzek w towarzystwie odbijającego się w tafli rzeki zachodzącego słońca – czego chcieć więcej?
Propozycją dla bardziej aktywnych randkowiczów będzie oczywiście przejażdżka rowerowa wzdłuż rzeki. Jako przystanki mogą posłużyć ustawione na trasie ławki.

Studencka randka w Lublinie
A może warto urozmaicić romantyczne spotkanie typowo młodzieżowym akcentem? W tym celu odpowiednie będzie odwiedzenie Miasteczka Akademickiego. Znajdziemy tam różnego rodzaju lokale gastronomiczne, ale też dyskoteki czy kina. Typowo studencka randka, może przebiegać w pobliżu chluby Lublina – uniwersytetów, zahaczając o akademicki park usytuowany tuż obok budynków Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Nieopodal tego miejsca znajduje się “Chatka Żaka”, gdzie dla chętnych przygotowano trochę kultury na nie byle jakim poziomie. Akademickie Centrum Kultury przywita nas nietuzinkową wystawą, zaoferuje seans lub spektakl którego nie zobaczymy w żadnym innym miejscu w Lublinie.

Poza miastem
W pewnej odległości od najbardziej ruchliwych ulic, choć jeszcze w granicach administracyjnych Lublina, położony jest Zalew Zemborzycki. Tutaj, podobnie jak nad Bystrzycą do wyboru mamy dwie formy spędzenia czasu z najbliższą osobą – w sposób aktywny lub relaksujący. Chociaż możliwość wynajęcia nart wodnych czy łódki jest kusząca, może jednak warto przejść się pieszo wzdłuż linii brzegowej i otaczającego zalew lasu?

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikipedia