Artykuły

Przyrodnicze oblicze Wielkopolski

Potencjał turystyczny Wielkopolski postrzegany jest najczęściej przez pryzmat stolicy tego regionu, Poznania, oraz znajdujących się w niej zabytków. Jednak wiele osób, decydujących się na poznanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju, nie chce opierać swoich wojaży jedynie na zwiedzaniu kolejnych obiektów historycznych, ale pragnie wzbogacić je także o odkrywanie nie mniej zachwycających walorów przyrodniczych.

Wielkopolski Park Narodowy

Największym popisem matki natury na terenie Wielkopolski jest, leżący około 20 kilometrów od Poznania, założony w 1957 roku, park narodowy o łącznej powierzchni ponad 7500 hektarów. W kompleksie utworzono 18 obszarów ścisłej ochrony, które obejmują między innymi najróżniejsze formy krajobrazu polodowcowego wraz z występującą w tych miejscach fauną i florą.

Przez Wielkopolski Park Narodowy biegnie pięć szlaków turystycznych o długości 85 kilometrów, zgodnie z którymi wyznaczono kilka tras wycieczkowych. Wzdłuż nich znajdują się najwspanialsze osobliwości przyrody, w tym również drzewa pomnikowe oraz głaz narzutowy. Ponadto, piesza wyprawa to nie tylko znakomita okazja na bliskie spotkanie z naturą, ale także historią i kulturą.

Wielkopolskie parki krajobrazowe

Wielkopolska może poszczycić się również pięknymi parkami krajobrazowymi. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje Lednicki Park Krajobrazowy. Swoim zasięgiem obejmuje pięć wysp na Jeziorze Lednica oraz tereny je okalające, na których znajdują się liczne ślady osadnictwa sięgające czasów neolitu. Z kolei Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka jest swoistą przyrodniczą enklawą w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiej aglomeracji.

Park Krajobrazowy Promno jest najmniejszym parkiem krajobrazowym w Wielkopolsce. Został założony w celu ochrony form polodowcowych, które obecnie porastają imponujące kompleksy leśne. Natomiast wizytówką Rogalińskiego Parku Krajobrazowego są przede wszystkim wielowiekowe dęby szypułkowe, a ponadto rzadko spotykane, często zagrożone, gatunki ryb oraz owadów.

Pozostałe atrakcje Wielkopolski

Wśród najcenniejszych atrakcji przyrodniczych Wielkopolski wyróżnić należy także Rezerwat Meteoryt Morasko. W rzeczywistości jest to zespół siedmiu kraterów, które powstały na skutek upadku odłamków dużego meteorytu, znajdujących się w malowniczym otoczeniu lasów dębowo-grabowych. Największy z nich ma imponującą średnicę około 60 metrów oraz głębokość dochodzącą niemal do 12 metrów.

Poznając tereny okalające wielkopolską aglomerację warto zobaczyć także wieżę widokową na Dziewiczej Górze, udostępnioną dla turystów, ze szczytu której można podziwiać wspaniałą panoramę Poznania oraz wspomnianą już Puszczę Zielonkę. Ciekawym miejscem jest również Skansen Miniatur w pobliskich Pobiedziskach, w którym znajdują się wiernie odwzorowane makiety zabudowań wielkopolskich miast, wyróżniających się dużą wartością historyczną i kulturalną.

Wielkopolska jest niewątpliwie bardzo ciekawym i urozmaiconym regionem również pod względem przyrodniczym. Charakterystyczna budowa geologiczna tego obszaru, bogactwo gatunkowe fauny i flory oraz szereg unikatowych osobliwości tworzą znakomite warunki do wypoczynku dla wszystkich, pragnących spędzić chociaż trochę czasu z dala od miejskiego zgiełku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Rogaliński Park Krajobrazowy (wikimedia commons)