Artykuły

Przyrodnicza odsłona Międzybrodzia Bialskiego

Międzybrodzie Bialskie jest niewielką, ale uznawaną za niezwykle atrakcyjną turystycznie, miejscowością. Znajduje się w województwie śląskim, położona jest bezpośrednio nad jeziorem Międzybrodzkim, a zarazem w niewielkiej odległości od jeziora Żywieckiego.

Historyczne akcenty

Historyczne początki Międzybrodzia sięgają XV wieku, kiedy to wieś należała do starostwa lipnickiego. Najbardziej znanym, a jednocześnie najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest ponad 100-letni kościół św. Marii Magdaleny. Jego wnętrze z pewnością zainteresuje każdego miłośnika sztuki sakralnej. Wypełnione jest pięknymi rzeźbami miejscowego artysty, a okna zdobią wspaniałe witraże.

Niespokojna przeszłość związana jest ze znajdującą się w kościele Figurą Matki Bożej Niepokalanej oraz krzyżem umieszczonym obecnie w jego prawej nawie. Ich dzieje wiążą się z próbami kradzieży, zniszczenia i profanacji, niemniej jednak dzięki podjętym działaniom udało się zrekonstruować w taki sposób, aby odwiedzający obiekt turyści mogli je podziwiać bez przeszkód.

Przyrodnicza odsłona Międzybrodzia Bialskiego

Największy urok Międzybrodzia Bialskiego tkwi w okalających miejscowość lasach mieszanych, w których skrywa się bardzo zróżnicowana pod względem gatunkowym fauna i flora. W takim malowniczym otoczeniu można oddawać się przede wszystkim górskim wędrówkom po wytyczonych szlakach, prowadzących na szczyty takie jak Magórka, Czupel, Rogacz, a przede wszystkim Żar.

Dla preferujących nieco mniej angażujący fizycznie wypoczynek istnieje również możliwość skorzystania z kolejki linowo-terenowej prowadzącej na górę Żar. Poza wygodą, główną zaletą tego rozwiązania jest sposobność podziwiania wspaniałych krajobrazów, natomiast amatorzy widowiskowych zmagań sportowych będą mogli oglądać starty lotniarzy i paralotniarzy.

Aktywnie na lądzie, wodzie i w powietrzu

Ci, którzy pozazdroszczą podniebnych wrażeń, mogą skorzystać z oferty Górskiej Szkoły Szybowcowej, dzięki czemu sami będą mogli poczuć niezwykły przypływ adrenaliny podczas lotu sportowym szybowcem lub samolotem. Gdy już wrócimy na ziemię i zejdziemy ze szczytu, a nasze sportowe aspiracje nie zostaną zaspokojone, warto wybrać się nad jezioro Międzybrodzkie.

Wody akwenu tworzą świetne warunki do aktywnego wypoczynku. Każdy wodniak będzie mógł pielęgnować swoje pasje na żaglówce, w kajaku lub zmierzyć się z żywiołem na desce windsurfingowej. Z kolei wędkarze z pewnością odnajdą spokojny i cichy zakątek, dzięki czemu będą mogli cieszyć się z udanego połowu. Natomiast jeśli aura nie będzie zbyt sprzyjająca, warto wybrać się do położonego nad jeziorem kompleksu sportowego z basenem i trawiastą plażą.

Zimą Międzybrodzie Bialskie czeka z otwartymi ramionami na miłośników białego szaleństwa. Do ich dyspozycji oddane zostają wyciągi, a ponadto świetnie przygotowana trasa zjazdowa, na której każdy pasjonat narciarstwa lub snowboardu będzie mógł uczyć się podstawowych elementów technicznych, jak również doskonalić posiadane już umiejętności.

Międzybrodzie Bialskie to niewielka miejscowość, posiadająca wspaniałe walory turystyczne. Bogactwo przyrodnicze oraz ciekawe, choć nieliczne, obiekty historyczne, w połączeniu z całoroczną bazą noclegową i dodatkiem kameralnej atmosfery tworzą przepis na udany wypoczynek.

oprac. Ewa Majchrzak