Artykuły

Pomorze Zachodnie – co warto zobaczyć?

Pomorze Zachodnie to unikalne połączenie piękna natury, szalonej rozrywki i śladów historii.

W jednym regionie znajduje się magiczny Szczecin, błyskające fleszami Międzyzdroje i żyjący średniowieczem Wolin. Jest co zwiedzać, trzeba tylko wiedzieć, od czego zacząć. Jakie są największe atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Rajskie plaże
Na Pomorzu Zachodnim można korzystać z najlepszych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Położone na archipelagu ponad 40 wysp Świnoujście kusi najszerszą w Polsce plażą, romantyczną Stawą Młyny i zatopionymi w zieleni willami. Letnią stolicą kraju na kilka dni stają się Międzyzdroje, gdy zjeżdżają tu celebryci, by odcisnąć swą dłoń w Alei Gwiazd. Rewal i pobliskie kąpieliska w Pobierowie, Niechorzu to centra aktywnego wypoczynku, gdzie o leżeniu plackiem na plaży nie może być mowy.

Matecznikiem polskiego golfa jest pole w Kołczewie, natomiast prawa do tytuły europejskiego centrum nordic walkingu rości sobie Barlinek. W Trzęsaczu natomiast podziwiać można potęgę morskiego żywiołu, który pochłonął niemal cały kościół, kilkaset lat temu leżący kilometry od brzegu. Dużą popularnością cieszą się też Mielno, nazywane stolicą morsów, Darłowo czy przytulony do wydm i lasów Słowińskiego Parku Narodowego Jarosławiec.

Żubry i miłorząb
Wolin to istna przyrodnicza wyspa skarbów. W tutejszym parku narodowym podziwiać można monumentalne, górujące nad plażowiczami klify, majestatyczne żubry i piękne orły bieliki. Siedziba parku znajduje się w Międzyzdrojach. Niezwykle cenne jest jednak cały archipelag wysp i wysepek, na których leży Świnoujście. Najlepiej poznawać je wybierając się na spływ kajakowy po okolicy. W Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach podziwiać można niemal wszystkie chronione gatunki drzew w Polsce na czele z miłorzębem, który pamięta jeszcze epokę dinozaurów. Na południowych rubieżach województwa znajduje się natomiast Drawieński Park Narodowy chroniący okoliczne pojezierze z bukowymi i sosnowymi lasami.

Uzdrowiskowe tradycje
Zachodniopomorskie to słońce, piasek i szum morza, a to idealne warunki do wypoczynku i pielęgnowania zdrowia. Dlatego nie brak tu uzdrowisk korzystających z łagodnego klimatu i leczniczych właściwości morza. Mało kto pamięta, że popularny Kołobrzeg to także kurort korzystający z morskich solanek i pokładów borowiny. Niezwykle popularnymi uzdrowiskami były niegdyś Międzyzdroje czy niewielki Rewal. Funkcje uzdrowiskowe wciąż pełni Świnoujście i malowniczy Kamień Pomorski. Jednak najdłuższe tradycje ma Połczyn Zdrój – pierwszy dom zdrojowy wybudowano tam trzysta lat temu!

Historia Pomorzem się toczy
Najwspanialszym skupiskiem zabytków jest oczywiście Szczecin, nazywany Paryżem Wschodu to unikalny układ promienistych placów, przepyszne kamienice i kanały, dzięki którym mówi się tu też o małej Wenecji. Militarnymi zabytkami mogą natomiast pochwalić się Wałcz ze swymi bunkrami, Świnoujście z niezdobytą twierdzą i Kołobrzeg z imponującym Muzeum Oręża Polskiego. W niewielkim Wolinie wybudowano skansen poświęcony Słowianom i wikingom, który rzuca wyzwanie słynnej rekonstrukcji w Biskupinie.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Przelewice (wikipedia)