Artykuły

Podziemne trasy turystyczne

Atmosfera tajemnicy panująca w podziemiach od stuleci fascynowała człowieka, jednak osób chcących przeżyć niecodzienną przygodę pod powierzchnią ziemi stale przybywa. Szczególnie zdeterminowanym poszukiwaczom nowych wrażeń polecić można niezwykle osobliwe, podziemne trasy turystyczne, prowadzące przez jaskinie, dawne obiekty militarne i przemysłowe, coraz częściej udostępniane zwiedzającym.

Podziemne trasy w kopalniach soli

Kopalnia soli w Wieliczce, powstała w XIII wieku, jest jednym z najstarszych obiektów tego typu na świecie. Przemierzając wyznaczoną podziemną trasę możemy bliżej poznać historię rozwoju techniki górniczej. Kopalnia, rozciągająca się na kilku poziomach, posiadająca łącznie ponad 2000 komór i 360 kilometrów chodników zachwyca unikatowymi, wyrzeźbionymi w soli ołtarzami, posągami i kaplicami. W Wieliczce odnajdziemy także restaurację, kino i sanatorium, a nawet możemy wziąć udział w koncercie lub spektaklu.

Wyjątkowym miejscem jest również kopalnia soli w Bochni, będąca najstarszym zakładem przemysłowym w Europie, funkcjonującym nieprzerwanie od połowy XIII wieku, aż do 1990 roku. Podziemna trasa turystyczna, oferująca szereg atrakcji, znajduje się na głębokości 220 metrów. Odwiedzający pływać łodzią po zalanej solanką komorze lub zdecydować się na zjazd 140-metrową pochylnią. W bocheńskiej kopalni funkcjonuje sanatorium, a ponadto organizowane są projekcje filmowe, spektakle teatralne oraz koncerty.

Trasy turystyczne w jaskiniach

Podziemne trasy turystyczne znajdują się także w miejscach, stworzonych przez samą matkę naturę. Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach jest najdłuższą, a jednocześnie uznawaną za najpiękniejszą w Polsce. Korytarze, znajdujące się na trzech poziomach, o łącznej długości około 3,5 kilometra zdobione są niezwykłą szatą naciekową. Okazałe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz malownicze kaskady i draperie określane są mianem najwspanialszych odkrytych do tej pory w rodzimych jaskiniach.

Ukryta w Górach Świętokrzyskich Jaskinia Raj przyciąga turystów przede wszystkim zachwycającymi formacjami powstałymi w wyniku procesów krasowych. Na szczególne wyróżnienie zasługują tworzące się na dnie podziemnego jeziora perły jaskiniowe. Ponadto odnaleziono tu liczne ślady prehistorycznego życia, w postaci krzemiennych narzędzi oraz zapory z poroży reniferów.

Inne podziemne trasy turystyczne

Pasjonatom historii i miłośnikom militariów można z czystym sumieniem polecić podziemną trasę turystyczną Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w województwie lubuskim. Jest to niezwykle cenny zabytek techniki sztuki fortyfikacyjnej XX wieku, cieszący się sławą również w Europie. Podziemne korytarze, sięgające do 50 metrów głębokości, łączą ze sobą zapory czołgowe, schrony bojowe i budowle obronne.

Unikatowym obiektem na skalę europejską jest także podziemna kopalnia kredy w Chełmie w województwie lubelskim. W XIX wieku ze względów bezpieczeństwa zaprzestano jej wydobycia, jednak obiekt jest obecnie udostępniony zwiedzającym. W kopalni, w której panuje stała temperatura 9°C, wyznaczono podziemną trasę turystyczną o długości 2 kilometrów, obejmującą sieć tuneli i komór rozsianych na różnych poziomach.

Podziemne trasy turystyczne są z pewnością wyjątkową i niepowtarzalną atrakcją. Każda z nich przedstawia inną historię, związaną z legendarnymi władcami i mieszkańcami danego regionu. Kręte korytarze skrywają liczne sekrety, a w imponujących komnatach panuje niezwykle tajemnicza atmosfera. Podsumowując, jest to doskonała propozycja dla wszystkich, spragnionych nowych i ciekawych doznań.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons