Artykuły

Nałęczów - co warto zobaczyć?

Nałęczów jest miastem uzdrowiskowym, leżącym w województwie lubelskim. Początki jego istnienia datuje się na przełom VIII i IX wieku, kiedy to powstała na tym terenie osada o nazwie Bochotnica. Nałęczów po raz pierwszy pojawił się w podaniach historycznych w 1772 roku. Miasto, w przeszłości cieszące się popularnością wśród intelektualnej elity Polski, każdego roku gości tysiące turystów z całego kraju.

Uzdrowiskowe oblicze Nałęczowa

Uzdrowisko Nałęczów powstało w 1878 roku i jest jednym z najsłynniejszych polskich kurortów tego rodzaju. Ponadto wyróżnia się ściśle określonym profilem leczniczym, gdyż jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na dolegliwości kardiologiczne. Odwiedzający to miejsce mogą korzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych oraz dobroczynnego wpływu niezwykłego mikroklimatu.

W Nałęczowie funkcjonują obiekty uzdrowiskowe oraz sanatoria, zapewniające kuracjuszom nie tylko zakwaterowanie, ale także dysponujące dobrze wyposażoną bazą zabiegową, umożliwiającą skuteczną rehabilitację. Jednak Nałęczów pełni nie tylko funkcje uzdrowiska, ale równie doskonale radzi sobie w roli miejscowości wypoczynkowej.

Zabytkowy Nałęczów

Nałęczowski Park Zdrojowy, powstały w XVIII wieku, jest ulubionym miejscem spacerowiczów. Jego wizytówką jest niezwykle urozmaicony drzewostan, starannie pielęgnowany od niemal 200 lat, który tworzą przedstawiciele gatunków polskich i zagranicznych. W parku znajduje się również Palmiarnia oraz Pijalnia Wód Mineralnych, natomiast łasuchy swoje kroki z pewnością skierują do Pijalni Czekolady.

Listę pozostałych atrakcji Nałęczowa uzupełnia między innymi Pałac Małachowskich wzniesiony w XVIII wieku, zabytkowy cmentarz oraz Muzeum Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa, którzy niegdyś gościli w uzdrowisku. Miejscowość słynie także z charakterystycznej, willowej zabudowy, inspirowanej głównie stylem szwajcarskim i secesyjnym.

Sportowa i kulturalna odsłona Nałęczowa

Podczas pobytu w Nałęczowie warto przeznaczyć trochę czasu na aktywny wypoczynek. Miłośników długich spacerów i wycieczek rowerowych nie może zabraknąć na trasach wyznaczonych na okalających miasto wąwozach lessowych. Turyści spragnieni nowych wrażeń mogą zdecydować się na przejażdżkę skuterem, samochodem terenowym lub quadem.

Idealnym uzupełnieniem urlopu będzie uczestnictwo w jednym z wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje w nałęczowskim kalendarium. W mieście organizowane są koncerty, występy zespołów ludowych, a amatorów muzyki poważnej zainteresuje festiwal młodych wokalistów operowych. Imprezą, przyciągającą liczną widownię, są Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów.

Nałęczów może sprawiać wrażenie niepozornego miasteczka. Skrywa ono jednak wiele atrakcji i szereg możliwości organizacji wolnego czasu, które, w połączeniu z panującą tu fantastyczną atmosferą, są podstawą udanego wypoczynku. Uzdrowisko stwarza znakomite warunki do regeneracji sił witalnych i poprawy samopoczucia w otoczeniu wspaniałej przyrody.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons