Artykuły

Najczystsze plaże w Polsce (w tym program Błękitna Flaga)

Niepowtarzalny krajobraz, liczne atrakcje i świeże powietrze zachęcają do odwiedzania Wybrzeża o każdej porze roku.

Jednak gdy myślimy o wakacyjnym wyjeździe – zwłaszcza, jeśli jedziemy z dziećmi – jednym z najważniejszych kryterium powinna być czystość wody i plaż.

Morze Bałtyckie, jako nieduże, płytkie i prawie zamknięte, jest niestety w szczególnym stopniu narażone na zanieczyszczenia. Dbanie o kąpieliska leży przede wszystkim w rękach władz lokalnych danej miejscowości. W ciągu ostatnich lat stan polskich wód nad morzem znacznie się poprawił, co jednak nie oznacza, że jakość wszystkich plaż jest pod względem czystości jednakowa.

Jak sprawdzić, które plaże w Polsce są najczystsze?

Informacje na temat są corocznie publikowane w specjalnym serwisie kąpieliskowym na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Komunikaty pojawiają się wraz z rozpoczęciem sezonu w danej miejscowości i są aktualizowane każdego tygodnia. Specjalne raporty można znaleźć również na stronie Monitoringu Jakości Sanitarnej Wody. Są tam między innymi informacje o miejscach, których należy unikać – kąpieliskach, które zostały zamknięte z powodu zanieczyszczeń.

Jednak w związku z nowelizacją prawa wodnego, która weszła w życie dopiero zeszłego roku, publikacja pełnych danych w minionym sezonie uległa opóźnieniu. Mamy nadzieję, że to tylko początkowe problemy i w tym roku badania pójdą sprawniej. Czym jednak w takiej sytuacji możemy się kierować, zanim podejmiemy plany co do miejsca naszego wakacyjnego wyjazdu?

Z pewnością wiarygodnym i miarodajnym wyznacznikiem będzie w tym przypadku certyfikat Błekitna Flaga. Jeśli chcemy sprawdzić gdzie są czyste plaże nad Bałtykiem, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, powinna być lista kąpielisk uhonorowanych tym prestiżowym wyróżnieniem.

>> Czytaj także: Najładniejsze plaże w Polsce

Błękitna Flaga (Blue Flag) to program duńskiej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej mający na celu wyróżnianie miejscowości nadmorskich odznaczających się wysokim poziomem dbałości o lokalną ochronę środowiska. Raz w roku krajowe i międzynarodowe jury nagradza certyfikatem wybrane miejscowości, biorąc pod uwagę określone kryteria, takie jak właśnie czystość wody i plaż, ale także poziom edukacji i informacji ekologicznej czy bezpieczeństwo. Nagroda przyznawana jest jeden raz na każdy sezon. W minionym roku prawo do używania symbolu błękitnej flagi uzyskało aż 13 polskich kąpielisk oraz 4 mariny.

W województwie pomorskim certyfikatem Błękitna Flaga zostały wyróżnione następujące plaże:
- Gdańsk (kąpieliska Stogi i Molo Brzeźno),
- Sopot (kąpielisko Koliba),
- Ustka (Plaża Wschodnia);

Certyfikat Błękitna Flaga w województwie zachodniopomorskim otrzymały:
- Kołobrzeg (Plaża Centralna),
- Mrzeżyno,
- Pobierowo,
- Pogorzelica,
- Pustkowo,
- Trzęsacz,
- Sopot,
- Świnoujście,
- Ustronie Morskie (kąpielisko Nabrzeżna).

Choć zdaniem organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną Morza Bałtyckiego, stan polskich wód wciąż mógłby być lepszy, na podstawie programu Błękitna Flaga można zauważyć znaczącą poprawę. Ilość wyróżnionych kąpielisk w ciągu trzech lat wzrosła czterokrotnie. To pozytywna wiadomość nie tylko dla władz lokalnych, ale i wczasowiczów, którym łatwiej będzie teraz wybrać miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Należy podkreślić, że aby otrzymać certyfikat Błękitna Flaga należy spełnić kryteria, które są dużo surowsze niż te obowiązujące w polskim prawie. Krajowe i międzynarodowe jury bierze pod uwagę między innymi stan i liczbę toalet w określonym obiekcie, ogólny porządek na plaży, czy segregacje śmieci. Istotnym aspektem jest również bezpieczeństwo, które obejmuje stan służb ratowniczych, wyposażenie w wodę pitną oraz środki pierwszej pomocy.

oprac. Paulina Matuszewska