Artykuły

Najciekawsze skanseny w Polsce

Pod pojęciem „skansen” rozumiemy najczęściej muzeum na wolnym powietrzu, gdzie zaprezentowana jest sztuka, budownictwo i kultura danego obszaru, zwykle także regionu etnograficznego. Jednak istnieją także skanseny techniki i przemysłu,  które prezentują historię rozwoju maszyn czy technik i technologii poprzez oryginalne eksponaty.

Wdzydze Kiszewskie

Miejscowość o tej ciekawej nazwie znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim w otoczeniu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Pośród malowniczego krajobrazu znajduje się najstarszy w Polsce skansen, który dziś nosi nazwę Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Jego historia sięga roku 1906, kiedy to miejscowy nauczyciel Izydor Gulgowski zakupił jedną z gburskich, podcieniowych chat i stworzył w niej prywatne muzeum prezentujące kolekcję kaszubskich czepców, malarstwa na szkle, ceramiki, mebli oraz sprzętów gospodarskich. Prace przy skansenie kontynuowała żona Gulgowskiego – Teodora. Po II wojnie światowej zgromadzona przez Gulgowskich kolekcja trafiła w ręce Skarbu Państwa, a następnie trafiła pod opiekę Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Był to początek tworzenia skansenu chat kaszubskich.

Obecny Park Etnograficzny zajmuje obszar 22 ha, który podzielono na sektory charakteryzujące budownictwo Kaszub i Kociewia. Plenerowa część skansenu obejmuje 49 obiektów architektury, są to zagrody chłopskie, chałupy gburskie i rybackie, karczmy, kościół św. Barbary ze Swornegaci, a także wiatraki typu holender i koźlak oraz tartak. Wewnątrz budynków można obejrzeć dawne sprzęty i urządzenia. Na terenie parku odbywają się także imprezy cykliczne, do których należą Jarmark Wdzydzki odbywający się w każdą niedzielę trzecią lipca oraz Święto Kartofla w trzecią niedzielę września.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

W południowej części Zabrza znajduje się unikatowy skansen w dawnym wyrobisku węgla kamiennego „Guido”. Kopalnia została otwarta w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka – magnata przemysłowego i doradcy króla Prus, działającego na Śląsku, stąd też pochodzi nazwa szybu. Po zakończeniu eksploatacji w 1928 roku szyb „Guido” został unieruchomiony i zaczął pełnić funkcje odwadniające dla pozostałych kopalń w tej części Zabrza. Po II wojnie światowej kopalnia była rejonem doświadczalnym, a w 1967 roku przekształcono ją w skansen górniczy, który działał do 1996 roku. Ponowne otwarcie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” nastąpiło w 2007 roku.

Zwiedzanie skansenu zaczyna się już na powierzchni, gdzie podziwiać można wieżę szybową, która zwiezie turystów na dwa poziomy zwiedzania kopani – 170 i 320 metrów pod ziemią. Korytarze na poziomie 170 mają wprowadzić odwiedzających w klimat XIX-wiecznej kopalni węgla kamiennego, tradycji i kultury górniczej. Podziemna wystawa interaktywna prezentuje narzędzia, lampy oraz sprzęt ratunkowy, które znajdują się kolejnych korytarzach i wydrążonych komorach. Całość uzupełniona jest efektami światła i dźwięku (rozmowy górników, trzeszczenie stropów a nawet piski szczurów!), które mają sprawić, ze poczujemy się jak w prawdziwej, czynnej kopalni na Górnym Śląsku w XIX wieku.

Poziom 320 to najgłębiej położona trasa turystyczna kopalni węgla kamiennego w Europie. Jednocześnie wyrobiska zostały zachowane w stanie najbardziej zbliżonym do tego, gdy górnicy opuścili korytarze i komory górnicze. Tutaj właśnie można poczuć klimat współczesnego górnictwa węgla kamiennego – na własne oczy można zobaczyć górnicze maszyny w ruchu, czy przejechać się podziemną kolejką. Na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji jak wejście do wyrobiska zabierkowego o wysokości nie przekraczającej jednego metra oraz zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni. Pod ziemią odbywa się również wiele imprez kulturalnych, jak koncerty czy przedstawienia teatralne w ramach projektów Muzyka na Poziomie i Teatr na Poziomie, które wykorzystują niezwykłą atmosferę dawnej kopalni.

oprac. Joanna Terka, fot. kopalnia Guido (wikimedia commons)