Artykuły

Koleją, samochodem czy samolotem? Jak podróżować po Polsce?

Dodano: 2012-04-15

Niemal cała Polska rozkopana jest przez budujące się autostrady, remonty starych dróg i linii kolejowych, przez co poruszanie się po kraju nie jest teraz łatwe.

Przed wyruszeniem w drogę warto więc sprawdzić czym – koleją, samochodem, autobusem czy samolotem – najlepiej podróżować dziś po Polsce.

Kłopoty z koleją
Z powodu remontów głównych szlaków kolejowych (np. z Warszawy do Trójmiasta) pociągi jeżdżą coraz dłużej. W obawie przed utratą pasażerów (i tak już od lat poirytowanych ciągłymi problemami na kolei) PKP Intercity obniżyło o połowę ceny biletów na trasie Kraków-Warszawa-Trójmiasto. Ceny pozostałych (wlekących się) pociągów niestety pozostały bez zmian, np. 92 zł za bilet w drugiej klasie Intercity na trasie Wrocław-Poznań (165 km w… 3 godziny).

Tanie połączenia między głównymi polskimi miastami oferują pociągi Inter Regio obsługiwane przez Przewozy Regionalne. Bilet z Wrocławia do Katowic to koszt 37 zł (II klasa w Intercity na tej samej trasie – 86 zł).

Promocyjne autobusy
W ostatnich miesiącach sporą popularność zyskał nowy autobusowy przewoźnik Polski Bus, oferujący połączenia między kilkunastoma polskimi miastami oraz Berlinem, Pragą i Wiedniem. Polski Bus kusi niskimi cenami (promocyjne bilety już od 2 zł) oraz nowymi, dobrze wyposażonymi pojazdami (z toaletami, klimatyzacją i darmowym wi-fi).

W przyszłości tańsze będzie podróżowanie własnym samochodem. Według zapowiedzi Ministerstwa Transportu opłata za przejazd państwowymi autostradami zostanie zmniejszona z obecnych 20 gr za kilometr do około 10 gr. Obniżka nie dotyczy autostrad prywatnych, np. z Gdańska do Torunia.

A może samolotem?
Podróże samolotem przestają być luksusem dla najbogatszych. Nowa linia lotnicza OTL Express, obsługująca dziewięć krajowych lotnisk, połowę biletów na każdy lot oferuje za 99 zł (dla młodzieży do 18 lat zniżka 50 procent).
Eurolot – spółka związana z LOT-em – także wprowadził zniżki (bilety od 99 zł). Na uwagę zasługuje połączenie z Warszawy i Gdańska z lotniskiem w Popradzie, obsługującym również Zakopane. Od dłuższego czasu niskimi cenami przyciąga LOT, np. bilet na lot z Warszawy do Katowic kupimy od 86 zł.

Przykładowe ceny
Wybór połączeń na popularnej trasie Warszawa-Trójmiasto jest bardzo duży. Do wyboru mamy 15 połączeń lotniczych, 15 autobusowych i 6 kolejowych.

Najtaniej trasę tę pokonamy autobusem – z przewoźnikiem Polski Bus dojedziemy za 25-40 zł, ale musimy liczyć się z prawie sześciogodzinną podróżą. Podobny czas spędzimy w pociągu (Intercity – 68 zł za bilet w II klasie). Najszybciej dotrzemy oczywiście samolotem (45-55 minut lotu). LOT oferuje bilety w cenie 117 zł, a nowy przewoźnik OLT Express w cenie 99 zł.

oprac. Mariusz Kwestorowski, fot. pkp.pl