Artykuły

Jedziemy nad morze do Grzybowa

Dodano: 2012-09-16

Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popularny kurort, a ponadto oferują wypoczynek w bardziej kameralnej atmosferze. Jedną z nich jest niewielkie Grzybowo.

Naturalne Grzybowo

Grzybowo jest miasteczkiem położonym bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, w odległości około 300 metrów od linii brzegowej. Zachodzące wzdłuż niej procesy wytworzyły niewielki akwen zwany Zatoką Grzybowską, wcinający się w ląd na 800 metrów i mający 7 km długości, dzięki czemu woda morska w tym miejscu jest nieco cieplejsza niż w Kołobrzegu.

Podobnie jak cały pas nadmorski, znajdujący w obrębie gminy Kołobrzeg, również Grzybowo leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, w której należy przestrzegać zasad Strefy Ochrony Uzdrowiskowej. W tym malowniczym i niemal dziewiczym otoczeniu wytyczono liczne turystyczne szlaki piesze i rowerowe, przebiegające przez Grzybowo i inne, pobliskie miejscowości.

Grzybowo na dwóch kółkach

W zależności od posiadanych umiejętności i wytrzymałości na dwóch kółkach można przemierzyć trasę Wokół Jeziora Resko Przymorskie, poznać Szlak Bocianich Gniazd, przebyć Nadmorską Trasę Rowerową lub Przyrodniczo-historyczną Trasę Rowerową Ku Słońcu. Obfitują one nie tylko w niezwykłe walory przyrodnicze, ale podczas wycieczki można odkrywać również historię oraz kulturę Grzybowa i okolic.

Okiełznać żywioł

Jednak dla wielu osób priorytetową aktywnością podczas pobytu nad morzem będą oczywiście sporty wodne. Swoje umiejętności mogą rozwijać nie tylko na wodach Bałtyku, ale również pobliskiego jeziora resko. W przystani jachtowej w niezbędny sprzęt mogą zaopatrzyć się zarówno żeglarze, ale także miłośnicy mniejszych jednostek, takich jak rowery wodne czy kajaki.

Zwłaszcza tym ostatnim można zaproponować wizytę w Kołobrzegu, gdzie będą mogli spróbować swoich sił na rzece Parsęcie. To miejsce będzie polecane również amatorom większych prędkości, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia motorówki, przejażdżka na której niewątpliwie dostarczy wielu wrażeń i niezapomnianych emocji.

Dziki Zachód w Grzybowie

Pasjonaci rekreacji w siodle powinni koniecznie odwiedzić grzybowską stadninę koni. Natomiast ci, którzy poza jazdą konną, chcą poczuć klimat prawdziwego dzikiego zachodu, muszą obrać kierunek na pobliskie Zieleniewo, gdzie znajduje się całoroczne miasteczko rozrywki. Wśród atrakcji dla najmłodszych wyróżnić można kowbojską karuzelę czy plac zabaw, jednak jest to doskonałe miejsce dla całej rodziny.

Można podjąć wyzwanie i sprawdzić swoją celność na strzelnicy, spróbować szczęścia w loterii fantowej, w której każdy los wygrywa, a także stworzyć amerykańskiego dolara lub list gończy z własnym zdjęciem. Z kolei miłośnicy przejażdżek na wszystkim, na czym jest to możliwe, mogą wybierać spośród samochodzików, sprzętu rolniczego, a nawet… dosiąść wielbłąda.

Grzybowo, mimo że jest niewielką miejscowością, jest bardzo dobrą propozycją na efektywny wypoczynek lub spędzenie rodzinnego urlopu. Kameralna atmosfera niewątpliwie będzie sprzyjać wyciszeniu, otoczenie kojącej przyrody pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku, z kolei bogactwo atrakcji znajdujących się również w okolicznych miejscowościach zagwarantuje wspaniałe wspomnienia.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Karol Skiba, grzybowo.pl