Artykuły

Jedziemy na wakacje z psem?

Dodano: 2012-03-12

Na co warto zwrócić uwagę, szykując się na wakacje z naszym ulubionym czworonogiem?

I gdzie najlepiej podróżować z psem? Na tego typy pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym miniporadniku turystycznym. 

Powody odmowy wynajmu lokum dla gości z psami
Po pierwsze pokój hotelowy lub domek  nad morzem mogą nie być przystosowane do wizyt takich lokatorów (może to wynikać np. z dużej ilości szklanych naczyń, drogich obić na kanapach itd.), po drugie, właściciel może obawiać się, iż pies będzie zakłócał pobyt innym gościom, lub też będzie im bezpośrednio zagrażał.

Zazwyczaj te obawy nie są bezpodstawne, dlatego nie powinniśmy się frustrować, gdy nam odmawiają przyjazdu z czworonogiem, tylko od początku szukajmy lokalu przystosowanego do takich wizyt.

Czym podróżować z psem?
Należy brać pod uwagę fakt, iż idealny środek transportu dla ludzi niekoniecznie jest tak samo korzystny dla zwierząt. Na przykład podróż samolotem w zamkniętej, małej klatce, jest bardzo stresująca. A do tego, u większości przewoźników cena biletu dla psa jest niewiele mniejsza niż dla człowieka. Dlatego polecamy wybranie się własnym samochodem, ze specjalnie przygotowanym siedliskiem dla czworonoga. Dzięki temu zmniejszymy stres psychiczny oraz fizyczny – możemy często zatrzymywać się w razie potrzeb fizjologicznych.

Gdzie wyjechać?
Zdecydowanie odradzamy spędzania wakacji z psem w miastach i dużych aglomeracjach. Będziemy mieli problem ze znalezieniem odpowiednio przystosowanego lokum, dużą ilością czynników stresogennych (samochody, inne zwierzęta, hałas itd.), oraz obowiązek chodzenia na smyczy czy w kagańcu. Szczególnie odradzamy miejsca szczególnie zatłoczone latem, takie jak Gdańsk, Sopot, Władysławowo.

Gospodarstwo agroturystyczne lub leśniczówka – takie lokalizacje zapewniają spokój, swobodę oraz dają szansę na zasmakowanie wolności przez naszego psa. Musimy jedynie brać pod uwagę, że dla wielu czworonogów może to być pierwsza taka okazja w życiu i otumanione napływem bodźców mogą uciec lub się zgubić. Dlatego proponujemy stopniowe oswajanie zwierzęcia z nowym środowiskiem. Szczególnie polecamy miejsca pierwotne, odosobnione od gospodarstw rolnych i wsi (często można tam napotkać półdzikie psy spuszczone ze smyczy). Ciekawymi miejscami do odwiedzenia będą Bory Tucholskie, albo Karpaty.

Na co zwrócić uwagę wybierając się na wakacje z psem?
Dobry hotel przystosowany do przyjęcia rodziny z psem powinien zapewnić takie warunki bytowe, które najmniej odbiegają od tych, jakie nasz pupil miał w domu. Zwierzę przyzwyczajone do wolności, nie powinno trafić do hotelu oferującego wyłącznie kojce zewnętrzne. Niezależnie od standardu i wykończenia, żadna buda lub zewnętrzny kojec nigdy nie zapewni takich warunków, jakie pies ma na co dzień w domu. Ważne jest także zapewnienie psu towarzystwa (chyba, że jest przyzwyczajony do samotności). Dobrze jest także zapewnić czworonogowi różne formy aktywności takie jak zabawy, spacery, bieganie przy rowerze, agility, pływanie.

oprac. Jakub Zarazik