Artykuły

Jakie nosidełko turystyczne wybrać?

Wybór nosidełka turystycznego  wcale nie jest taki trudny i skomplikowany.

W zasadzie to tak, jak z każdym innym sprzętem turystycznym, który będziemy nosić bezpośrednio na sobie przez prawdopodobnie długie godziny, najważniejsze jest to, aby był on wygodny, w tym wypadku zarówno dla niesionego, jak i „nosiciela”.

Jedynym sposobem, aby się o tym przekonać jest osobiste przymierzenie, najlepiej z dzieckiem.

Poniżej podrzucamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego nosidełka dla dziecka.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując nosidełko turystyczne?

1. Dla noszącego nosidełko ważne jest, aby system nośny był wygodny, odpowiednio rozbudowany i z możliwością regulacji. Szelki powinny być szerokie i wyprofilowane do sylwetki tak aby same układały się wygodnie na ramionach. Nosidełko, tak samo jak w przypadku plecaka, głównie nosimy na biodrach, za pomocą pasa biodrowego. Ten musi być odpowiednio szeroki i na tyle dopasowany aby mógł bez problemu przejąć większość ciężaru z barków.

2. Regulacja systemów nośnych powinna między innymi pozwalać na zmianę wysokości zamocowania szelek, tak aby pas biodrowy leżał na biodrach niezależnie od wzrostu użytkownika. Nosidełko powinno mieć możliwość także oddalenia lub przysunięcia do pleców za pomocą troków łączących szelki z nosidełkiem (na ramionach) i kolejnych łączących pas biodrowy z nosidełkiem (w okolicach nerek).

3. Odpowiednio dobrany i wyregulowany system nośny sprawi, że nosidełko będzie stabilne na plecach a także ograniczy odczuwalną wagę na plecach.

4. Kolejną ważną, jeśli nie ważniejszą, sprawą jest wygoda i bezpieczeństwo dziecka. Zazwyczaj producenci tego typu sprzętu sugerują, że dziecko powinno być w stanie samo siedzieć. Im więcej możliwości regulacji i zabezpieczeń dla dziecka tym lepiej.

5. Ostatnią kwestią jest funkcjonalność nosidełka, czyli dodatkowe kieszenie, daszek dla dziecka itp.

Jakie nosidełko turystyczne polecamy?

Godnym uwagi jest nosidełko Kid Komfort 3 firmy Deuter, które zdobyło medal GOPR, certyfikat bezpieczeństwa TUV/GS, gwarantujący (przy zachowaniu właściwego obciążenia całkowitego do 22 kg: dziecko + bagaż) pełne bezpieczeństwo dla przenoszonego dziecka.

A może macie jakieś doświadczenia z nosidełkiem i chcecie się nimi podzielić z innymi? Zachęcamy do komentowania.

(bb)