Artykuły

Jaki wybrać namiot?

Najważniejsze przy wyborze namiotu to dobrać sprzęt odpowiednio do swoich potrzeb.

Innego rodzaju namiot będzie potrzebny na dwutygodniowy wypad nad morze spędzony na kempingu, inny przyda się do samochodu a jeszcze inny do plecaka.

Zacznijmy od tzw. turystyki plecakowej, czyli sytuacji, kiedy cały swój dobytek przenosimy na plecach. W takim wypadku głównym parametrem branym pod uwagę przy wyborze powinna być waga.

Standardowe namioty dwuosobowe ważą około 3kg i mają całkiem przystępne ceny (ok 300 zł). Wiele profesjonalnych firm górskich (Marmot, MSR, Eureka) produkuje namioty, które ważą nawet 2300g. Raczej powinno unikać się schodzenia dużo poniżej tej wartości, gdyż wtedy namiot może być mało wytrzymały i przemakać nawet przy małej ilości deszczu. Mimo że tego typu plecaki są zazwyczaj droższe, to przy długich górskich wycieczkach 700 gram mniej na plecach może okazać się zbawienne.

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni plecak?

Jeśli namiot ma spędzić większość czasu, stojąc na kempingu, warto poszukać czegoś większego, w czym bez problemu można przynajmniej usiąść na krześle turystycznym, żeby w deszczowe dni można pograć w makao. Bardzo ważne jest, aby namiot miał możliwie duży przedsionek, w którym będzie można zostawić bagaże, buty czy sprzęt plażowy, tak aby w sypialni pozostało w miarę dużo miejsca na komfortowy wypoczynek. Taki namiot raczej nie będzie należał do lekkich, ale za to będzie można w nim wygodnie mieszkać. Dobrym przykładem jest m.in. polska firma Marabut oferuje całkiem spory wybór tego typu namiotów o bardzo dobrej jakości i ze świetnym serwisem.

Podróżując samochodem, można pomyśleć nad popularnymi ostatnio namiotami z Decathlonu 2 seconds. Ich zaletą jest możliwość bardzo szybkiego rozłożenia poprzez zwykłe rzucenie go na ziemie (tytułowe dwie sekundy nie są wcale wyolbrzymionym chwytem marketingowym), a złożenie też zajmuje o wiele krócej niż przy standardowej konstrukcji. Jedyną wadą tego typu namiotu jest jego objętość po złożeniu, czyli koło o średnicy od 0,5 metra. Dlatego samochód będzie idealnym miejscem na jego przechowywanie i świetnie się sprawdzi, jeśli trzeba będzie rozbić obozowisko w nocy na kilka godzin.

Warto zawsze wybierać namioty firm, które specjalizują się w sprzęcie turystycznym, mimo że zazwyczaj są droższe, niż te z promocji w hipermarkecie, oferują przyzwoite parametry nieprzemakalności i bardziej profesjonalny serwis.

(bb)